Welcome to myUCCI

Are you a student who has been recently accepted for admission to UCCI, or a current student who is continuing their programme of study this semester?

Use the myUCCI online enrolment portal to get registered for your classes. Follow the step-by-step instructions to:

  1. View the Class Schedule
  2. Register for Classes
  3. See Payment Options

Scroll down to start your online enrolment process today.

 

 

1. View the Class Schedule

Select the Class Schedule that applies to your programme of study. Check available classes that suit your schedule and fit into your degree plan. Classes should not conflict on the same date/time. Contact your advisor if you have questions about what classes to take this semester.

After you’ve determined your classes, proceed to registration and then payment.

 


ALL SCHEDULES ARE SUBJECT TO CHANGE AT THE DISCRETION OF
THE UNIVERSITY COLLEGE OF THE CAYMAN ISLANDS.

** Notes:
(1) Online and HyFlex classes require access to a computer and the Internet.
(2) NUR 203, NUR 204, NUR 205, and NUR 214 will commence on August 31, 2020 and end on November 6, 2020.
(3) NUR 215 Community Health Nursing Practicum will commence on November 10, 2019 and ends December 4, 2020.
(4) NUR 305 and 315 commenced June 1, 2020 and ends July 10, 2020.
(5) NUR 306 Adult Health Nursing Practicum will commence on October 26, 2020  and ends December 11, 2020.
(6) NUR 405 commenced June 1, 2020 and ends on July 10, 2020.
(7) NUR 406 Specialized Nursing Practicum will commence on October 19, 2020 and ends December 11, 2020.
(8) SOC 302 Research Methods in Nursing commenced June 1, 2020 and ends July 10, 2020.
(9) BUS 270 requires the permission of the Chair of Business Studies.
(10) HyFlex courses combine face-to-face and online learning. Each class session and learning activity is offered in-person and synchronously online through Microsoft Teams.
(11) HyFlex courses which contain labs (such as Science and Computer Science courses) will require the student to come in for face-to-face instruction occasionally.
(12) Students must register on Blackbaud first before registering on Blackboard.
(13) Payment can be made after registration but must be done by August 31. Online payments can be made via: https://ucci.caymangateway.com/.

CLASS CR DESCRIPTION TIME FACULTY ROOM
ACC 121-1 3 Introduction to Accounting T/TH 2:30-4:00 M. Richards B5
ACC 121-2 3 Introduction to Accounting   T/TH 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) M. Richards B4
ACC 201-1 3 Financial Accounting   M/W 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) A. Murphy B6
ACC 201-2 3 Financial Accounting T/TH 11:30-1:00 A. Murphy B7
ACC 202-1 3 Managerial Accounting M/W 1:00-2:30 A. Murphy G4
ACC 300-1 3 Intermediate Financial Accounting I   M/W 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) M. Richards  Observatory
ACC 401-1 3 Taxation I   M/W 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) A. Young B5
ACC 402-1 3 Advanced Financial Accounting I   M/W 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) M. Richards COM-LAB3
ACC 403-1 3 Auditing I   T/TH 7:30-9:00 (HyFlex - See Note 1, 10) M. Richards B1
BIO 100-1 3 Introduction to College Biology (for non-Science majors) T/TH 10:00-11:30 C. Smith BIO-LAB
BIO 100-2 3 Introduction to College Biology (for non-Science majors)   M/W 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) C. Smith BIO-LAB
BIO 101-1 4 College Biology I/LAB M/W 8:30-10:00; F 8:30-10:00 (Lab) P. Brown BIO-LAB
BIO 101-2 4 College Biology I/LAB M/W 8:30-10:00; TH 8:30-10:00 (Lab) P. Brown BIO-LAB
BIO 101-3 4 College Biology I/LAB   M/W/TH 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) C. Smith BIO-LAB
BIO 120-1 4 Biochemistry for Nurses T/TH 10:00-11:30; F 10:00-11:30 (Lab) A. Gayle CHEM-LAB
BIO 206-1 4 Cell Biology/Lab (formerly BIO 204) T/TH 6:00-7:30; TH 7:30-9:00 (Lab) (HyFlex - See Note 1, 10) C. Smith BIO-LAB
BIO 206-2 4 Cell Biology/Lab (formerly BIO 204) T/TH 11:30-1:00; F 11:30-1:00 (Lab) P. Brown BIO-LAB
BIO 210-1 4 Anatomy and Physiology I M/W 10:00-11:30; F 1:00-2:30 (Lab) P. Brown BIO-LAB
BUS 201-1 3 Principles of Business T/TH 1:00-2:30 M. Malcolm B5
BUS 201-2 3 Principles of Business   T/TH 7:30-9:00 (HyFlex - See Note 1, 10) D. Chambers B4
BUS 201-3 3 Principles of Business M/W 11:30-1:00 G. Inanga B5
BUS 205-1 3 Business Law T/TH 11:30-1:00 S. Palmer CASCADE
BUS 205-2 3 Business Law   T/TH 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) S. Palmer PDC 3
BUS 270-1 3 Business in Action (See Note 9) M 1:00-2:30; F 11:30-1:00 (HyFlex - See Note 1, 10) S. Palmer B1
BUS 280-1 3 Business in Practice   M/W 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10)   S. Palmer T12
CHE 101-1 4 Introductory Chemistry/Lab T/TH 8:30-10:00; F 8:30-10:00 (Lab) R. McLeod CHEM-LAB
CHE 101-2 4 Introductory Chemistry/Lab T/TH 1:00-2:30; F 1:00-2:30 (Lab) A. Gayle CHEM-LAB
CHE 111-1 4 General Chemistry I/Lab M/W 11:30-1:00; W 10:00-11:30 (Lab) A. Gayle CHEM-LAB
CHE 111-2 4 General Chemistry I/Lab M/W 11:30-1:00; M 10:00-11:30 (Lab) A. Gayle CHEM-LAB
CHE 211-1 4 Organic Chemistry I/Lab M/TH 2:30-4:00; F 11:30-1:00 (Lab) A. Gayle CHEM-LAB
CHE 211-2 4 Organic Chemistry I/Lab M/TH 2:30-4:00; T 2:30-4:00 (Lab) A. Gayle CHEM-LAB
COL 101-1 3 College and Employability Skills M/W 11:30-1:00 TBA B7
COL 101-2 3 College and Employability Skills T/TH 1:00-2:30 TBA B2
COL 101-3 3 College and Employability Skills M/W 8:30-10:00 G. Gardiner B1
COL 101-4 3 College and Employability Skills W/F 1:00-2:30 L. Bobb B1
COL 101-5 3 College and Employability Skills T/TH 10:00-11:30 G. Gardiner B4
COM 110-1 3 Computer Applications in Business M/W 11:30-1:00 R. Ravichandran COM-LAB1
COM 110-2 3 Computer Applications in Business M 1:00-2:30; F 11:30-1:00 R. Ravichandran COM-LAB1
COM 110-3 3 Computer Applications in Business   T/TH 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) T. Duncan COM-LAB1
COM 110-4 3 Computer Applications in Business T/TH 11:30-1:00 R. Ravichandran COM-LAB1
COM 110-T 3 Computer Applications in Business (See Note 1) ONLINE  M. Brown ONLINE
COM 111-1 3 Health Informatics T/W/TH 11:30-1:00 E. Placide COM-LAB3
COM 117-1 3 IT Essentials: Hardware and Software T/TH 8:30-10:00 S. Amador COM-LAB1
COM 150-1 4 Programming Logic and Design M/TH 2:30-4:00; T 2:30-4:00 (Lab) R. Ravichandran COM-LAB2
COM 150-2 4 Programming Logic and Design M/W 10:00-11:30; F 10:00-11:30 (Lab) E. Placide COM-LAB1
COM 200-1 4 Programming I M/W 1:00-2:30; F 1:00-2:30 (Lab) E. Placide COM-LAB2
COM 201-1 4 Programming II M/TH 2:30-4:00; T 2:30-4:00 (Lab) E. Placide COM-LAB3
COM 240-1 3 Fundamentals of Telecommunication Systems   T/TH 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) R. Ravichandran COM-LAB1
COM 261-1 3 Systems Analysis and Design   T/TH 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) E. Placide COM-LAB3
COM 302-1 3 IT Project Management   M/W 7:30-9:00 (HyFlex - See Note 1, 10) C. Garwood COM-LAB3
COM 305-1 3 Principles of Operating Systems M 4:30-6:00 (Class); W 4:30-6:00 (Online) E. Placide COM-LAB1
COM 306-1 3 Introduction to Database Systems   M/W 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) R. Ravichandran COM-LAB1
COM 420-1 3 Network Operating Systems   T/TH 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) C. Britton COM-LAB3
COM 422-1 3 Internetworking with TCP/IP   T/TH 7:30-9:00 (HyFlex - See Note 1, 10) C. Britton COM-LAB3
COM 470-1 3 Internship in Computer Science Off Campus E. Placide Off Campus
DAN 100-1 3 Performance and Techniques   M/W 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) M. Lawrence MPH1
ECO 221-1 3 Principles of Microeconomics   M/W 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) O. Plummer CASCADE
ECO 221-2 3 Principles of Microeconomics W 1:00-2:30 (Class); F 1:00-2:30 (Online) K. Swearing B7
ECO 222-1 3 Principles of Macroeconomics   T/TH 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) D. Chambers G4
ECO 324-1 3 Intermediate Microeconomics   T/TH 2:30-4:00 (HyFlex - See Note 1, 10) K. Swearing B6
ECO 423-1 3 International Economics   T/TH 1:00-2:30 (HyFlex - See Note 1, 10) K. Swearing B1
ECO 424-1 3 Managerial Economics   T/TH 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) K. Swearing CASCADE
EDU 100-1 1 Orientation to Education TBA T. Parker EDU
EDU 230-1 3 Introduction to Teaching and Learning T/F 2:30-4:00 T. Parker EDU
EDU 252-1 3 Principles, Methods & Practicum for Teaching Primary Math   T/TH 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) A. Law LIB 7
EDU 260-1 3 Integrating Technology in the Classroom   T/TH 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) S. Fraser LIB 7
EDU 303-1 1 Pedagogy Seminar I TBA T. Parker EDU
EDU 335-1 3 Principles, Methods for Teaching Primary Literacy   T/TH 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) T. Parker EDU
EDU 336-1 1 Practicum for Teaching Primary Literacy TBA T. Parker Off Campus
EDU 345-1 3 Creating and Managing Learning Environments   M/W 7:30-9:00 (HyFlex - See Note 1, 10) T. Parker EDU
EDU 355-1 3 Principles, Methods and Practicum for Teaching Primary Math   T/TH 7:30-9:00 (HyFlex - See Note 1, 10) A. Law G1
EDU 356-1 1 Practicum for Teaching Primary Math TBA A. Law Off Campus
EDU 415-1 3 Principles and Methods for Teaching Primary Science & Social Studies   M/W 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) T. Parker EDU
EDU 416-1 1 Practicum for Teaching Primary Science & Social Studies TBA T. Parker Off Campus
EDU 425-1 3 Child, Family and Community Relationships T/TH 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) T. Parker EDU
EDU 440-1 3 Measurement, Assessment, Evaluation M/W 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) T. Parker EDU
EDU 503-1 1 Pedagogy Seminar I TBA T. Parker EDU
EDU 515-1 3 Principles and Methods for Teaching Primary Science & Social Studies M/W 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) T. Parker EDU
EDU 516-1 1 Practicum for Teaching Primary Science & Social Studies  TBA T. Parker Off Campus
EDU 535-1 3 Principles, Methods for Teaching Primary Literacy T/TH 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) T. Parker EDU
EDU 536-1 1 Practicum for Teaching Primary Literacy TBA T. Parker Off Campus
EDU 540-1 3 Measurement, Assessment, Evaluation M/W 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) T. Parker EDU
EDU 545-1 3 Creating and Managing Learning Environments M/W 7:30-9:00 (HyFlex - See Note 1, 10) T. Parker EDU
EDU 555-1 3 Principles, Methods and Practicum for Teaching Primary Math T/TH 7:30-9:00 (HyFlex - See Note 1, 10) A. Law G1
EDU 556-1 1 Practicum for Teaching Primary Mathematics TBA A. Law Off Campus
ENG 101-1 3 College Composition I T/TH 8:30-10:00  M. Muckenfuss B6
ENG 101-2 3 College Composition I M/TH 1:00-2:30 R. Pinder B6
ENG 101-3 3 College Composition I M/W 8:30-10:00 E. Gordon G4
ENG 101-4 3 College Composition I T/TH 11:30-1:00 R. Pinder B1
ENG 101-5 3 College Composition I W/F 10:00-11:30 E. Gordon B1
ENG 101-6 3 College Composition I T/TH 8:30-10:00  E. Gordon G4
ENG 101-7 3 College Composition I T/TH 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) M. Muckenfuss B7
ENG 102-1 3 College Composition II M/W 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) S. Cooper B1
ENG 102-2 3 College Composition II M/W 10:00-11:30 R. Pinder T12
ENG 102-3 3 College Composition II T/TH 8:30-10:00 R. Pinder B1
ENG 150-1 3 Fundamentals of Speech T/TH 10:00-11:30 I. Eubanks B7
ENG 201-1 3 Caribbean Literature M/TH 2:30-4:00 S. Cooper B7
ENG 205-1 3 Introduction to Creative Writing M/W 8:30-10:00 R. Pinder G2
ENG 211-1 3 English Literature I T/TH 10:00-11:30 S. Cooper G4
ENG 221-1 3 Survey of American Literature W/F 1:00-2:30 J. Bratt Observatory
ENG 231-1 3 Business Communications T/TH 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) J. Bratt B6
ENG 231-2 3 Business Communications M/W 11:30-1:00 J. Bratt B1
ENG 301-1 3 Advanced Writing Skills ONLINE I. Eubanks ONLINE
ENG 98-1 0 Foundation English  T/TH 10:00-11:30; M 1:00-1:30 M. Lawrence G2
ENG 98-2 0 Foundation English  M/W/TH 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) M. Holder-Ellis G2
ENG 99-1 0 Preparatory English M 1:00-2:30; F 11:30-1:00 J. Bratt B1
ENG 99-2 0 Preparatory English M/W 8:30-10:00  J. Bratt B7
ENG 99-3 0 Preparatory English M/TH 2:30-4:00 J. Bratt B1
ENG 99-4 0 Preparatory English T/TH 10:00-11:30 J. Bratt B6
ENG 99-5 0 Preparatory English  M/W 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) M. Holder-Ellis T12
ENT 201-1 3 Engineering Graphics II M/W 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) D. Sterling COM-LAB3
ENT 202-1 3 Material Science M/W 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) G. Inanga CHEM-LAB
ENT 203-1 3 Principles of Energy Systems T/TH 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) S. Baker CHEM-LAB
ENT 205-1 3 Civil Engineering Technology I T/TH 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) S. Baker G1
ENT 207-1 3 Mechanical Engineering Technology I M/W 7:30-9:00 (HyFlex - See Note 1, 10) S. Baker G1
ENT 209-1 3 Electrical Engineering Technology I M/W 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) S. Baker CHEM-LAB
ENV 101-1 3 Environmental Science I T/TH 1:00-2:30 D. Beal G1
ENV 101-2 3 Environmental Science I M/W 11:30-1:00 D. Beal T12
ENV 101-3 3 Environmental Science I M/TH 2:30-4:00     D. Beal G1
ENV 102-1 3 Environmental Science II W/F 10:00-11:30  D. Beal G1
ENV 203-1 3 Introduction to Marine Science I (formerly ENV 201)  T/TH 11:30-1:00 D. Beal Micro-Biology Lab
FIN 250-1 3 Introduction to Banking M/W 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) A. Murphy B7
FIN 301-1 3 Financial Management T/TH 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) A. Young T12
FIN 302-1 3 Financial Markets and Institutions   M/W 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) S. Jain Jaiswal B2
FIN 401-1 3 Intermediate Financial Management M/W 2:30-4:00 (HyFlex - See Note 1, 10) K. Swearing B6
FIN 403-1 3 Investments (CFA Research Challenge)   Saturday 3:00-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) K. Swearing B1
FIN 444-1 3 Independent Study in Finance (CFA Research Challenge)   Saturday 12:00-3:00 (HyFlex - See Note 1, 10) K. Swearing B1
HIS 120-1 3 Caymanian Society T/TH 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) C. Williams B4
HIS 121-1 3 Survey of Caribbean History M 1:00-2:30; F 11:30-1:00 C. Williams B7
HIS 121-2 3 Survey of Caribbean History M/W 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) C. Williams B6
HOS 106-1 3 Introduction to Hospitality  T/TH 8:30-10:00  T. Dunbar B7
HOS 107-1 2 Food Safety and Sanitation  T/TH 11:30-1:00 T. Dunbar G2
HOS 215-1 3 Elements of Economics     T/F 2:30-4:00 S. Palmer B7
HOS 221-1 3 Introduction to Hotel Operations and Management W/F 10:00-11:30 T. Dunbar B4
HOS 252-1 3 Hospitality Financial Accounting T/TH 7:30-9:00 (HyFlex - See Note 1, 10) M. James B5
HOS 256-1 3 Hospitality Supervision and Leadership M/W 8:30-10:00  N. England-Prout B4
HRM 301-1 3 Strategic Human Resource Management   M/W 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) B. Blessitt B4
HRM 401-1 3 Performance Management   T/TH 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) B. Blessitt G1
MAT 105-1 3 College Algebra M/W 11:30-1:00 E. Andaya B4
MAT 105-2 3 College Algebra T/TH 10:00-11:30 E. Mohammed B1
MAT 105-3 3 College Algebra M/W 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) E. Mohammed B1
MAT 106-1 3 College Algebra for Science and Technology W/F 10:00-11:30 T. Hargrave B7
MAT 106-2 3 College Algebra for Science and Technology M/W 11:30-1:00 C. Richards B2
MAT 106-3 3 College Algebra for Science and Technology T/TH 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) T. Hargrave B1
MAT 111-1 3 Introduction to Statistics M/W 8:30-10:00 E. Andaya B2
MAT 111-2 3 Introduction to Statistics T/TH 8:30-10:00 E. Andaya B4
MAT 111-3 3 Introduction to Statistics T/TH 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) C. Richards B1
MAT 215-1 3 Business Statistics M/W 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) N. Knoop-Ebanks CASCADE
MAT 215-2 3 Business Statistics T/TH 1:00-2:30 N. Knoop-Ebanks G4
MAT 221-1 4 Calculus with Analytical Geometry T/TH 1:00-2:30 T. Hargrave CASCADE
MAT 221-2 4 Calculus with Analytical Geometry T/TH 1:00-2:30 T. Hargrave CASCADE
MAT 260-1 3 Discrete Mathematics T/TH 10:00-11:30 N. Knoop-Ebanks B2
MAT 311-1 3 Quantitative Methods T/TH 7:30-9:00 (HyFlex - See Note 1, 10) T. Hargrave COM-LAB1
MAT 98-1 0 Foundation Mathematics M/W 1:00-3:00 C. Richards B2
MAT 98-2 0 Foundation Mathematics T/TH 6:00-8:00 (HyFlex - See Note 1, 10) E. Mohammed G2
MAT 99-1 0 Preparatory Mathematics M 10:00-11:30; F 8:30-10:00 E. Andaya B4
MAT 99-2 0 Preparatory Mathematics T/TH 11:30-1:00 N. Knoop-Ebanks G4
MAT 99-3 0 Preparatory Mathematics M/W 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) C. Richards G4
MAT 99-4 0 Preparatory Mathematics W/F 10:00-11:30 N. Knoop-Ebanks B5
MAT 99-5 0 Preparatory Mathematics T/TH 1:00-2:30 E. Andaya B7
MGT 201-1 3 Introduction to Management M/TH 2:30-4:00 A. Young G2
MGT 331-1 3 Organisational Behaviour M/W 7:30-9:00 (HyFlex - See Note 1, 10) A. Young B6
MGT 431-1 3 Strategic Management and Marketing   M/W 7:30-9:00 (HyFlex - See Note 1, 10) A. Murphy COM-LAB1
MGT 432-1 3 Business Ethics T/TH 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) A. Young CASCADE
MGT 434-1 3 Talent Management   M/W 7:30-9:00 (HyFlex - See Note 1, 10) M. Malcolm B4
MKT 200-1 3 Principles of Marketing   T/TH 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) S. Palmer B2
MKT 200-2 3 Principles of Marketing M/TH 2:30-4:00 S. Palmer CASCADE
MKT 301-1 3 Integrated Marketing Communications   M/W 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) B. Blessitt B4
MKT 404-1 3 eMarketing   T/TH 7:30-9:00 (HyFlex - See Note 1, 10) M. Malcolm B6
MKT 406-1 3 International Business and Marketing   M/W 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) M. Malcolm COM-LAB1
MSF 101-1 3 Videography I T/TH 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) I. Eubanks UCCI-TV STUDIO
MSJ 242-1 6 Introduction to Broadcast Journalism  T/TH 2:30-4:00 AND T/TH 6:00-7:30 I. Eubanks UCCI-TV STUDIO
MUS 104-1 1 Mixed Choir T/F 2:30-4:00 G. Inanga MPH2
MUS 105-1 1 Steel Pan M/TH 2:30-4:00 E. LaPierre MPH2
MUS 201-1 3 Music Notation and Music Appreciation (once a year) W/F 10:00-11:30 G. Inanga MPH2
NUR 203-1 3 Health Assessment (See Note 2) T 8:30-4:00; W 1:30-3:00 / 4:30-6:00 Q. Johnson N1
NUR 204-1 3 Patient & Health Care Worker Safety (See Note 2) W 9:00-12:30; TH 10:30-4:00 Q. Johnson N1
NUR 205-1 2 First Aid & Basic Life Support (See Note 2) TH 8:30-10:00; F 8:30-2:30 Q. Johnson N1
NUR 214-1 3 Community Health (see note 2) M 8:30-10:00 / 10:30-12:00 / 1:00-2:30 T. Larmond COM-LAB3
NUR 215-1 3 Community Health Nursing Clinical Practicum (See Note 3)  M/T/W/TH/F 8:00-4:00 Q. Johnson Off Campus
NUR 305-1 6 Adult Health Nursing (See Note 4) M 8:30-4:00; T/TH 8:30-4:00 J. Bernadino N/A
NUR 306-1 6 Adult Health Nursing Practicum (See Note 5)  M/T/W/TH/F 7:00-3:00  J. Bernadino Off Campus
NUR 315-1 3 Care of the Elderly (See Note 4)  W 10:30-4:00; F 8:30-3:00 J. Bernadino N/A
NUR 405-1 4 Specialized Nursing (See Note 6) M 8:30-3:00; T/TH 8:30-10:00; T/W 1:00-4:00; W10:30-12:00 K. Jones N/A
NUR 406-1 4 Specialized Nursing Clinical Practicum (See Note 7) M/T/W/TH/F 7:00-3:00  K. Jones Off Campus
PHI 192-1 3 Ethics for the Human Services   T/TH 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) F. Robinson G4
PHY 101-1 3 Introductory Physics  T/TH 11:30-1:00 E. Mohammed B2
PHY 101-2 3 Introductory Physics  T/TH 1:00-2:30 E. Mohammed G2
PHY 110-1 4 College Physics I M/W 1:00-2:30; F 1:00-2:30 (Lab) E. Mohammed CASCADE/T11
PHY 110-2 4 College Physics I M/W 1:00-2:30; F 2:30-4:00 (Lab) E. Mohammed CASCADE/T11
POL 101-1 3 Introduction to Political Science T/TH 11:30-1:00 L. Smith B4
POL 101-2 3 Introduction to Political Science T/TH 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) L. Smith B5
POL 202-1 3 Government, Business and Society T/F 2:30-4:00 L. Smith B7
PSY 101-1 3 Introduction to Psychology T/TH 10:00-11:30 S. Samuels CASCADE
PSY 101-2 3 Introduction to Psychology T/TH 11:30-1:00 S. Samuels B5
PSY 101-3 3 Introduction to Psychology T/TH 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) S. Samuels B7
PSY 101-4 3 Introduction to Psychology M/W 10:00-11:30 S. Samuels B2
PSY 201-1 3 Developmental Psychology W/F 1:00-2:30 S. Samuels B4
PSY 350-1 3 Abnormal Psychology T/TH 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) C. George Observatory
SOC 101-1 3 Sociology I M/W 8:30-10:00 L. Smith B5
SOC 101-2 3 Sociology I M/W 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) L. Smith B2
SOC 302-1 3 Research Methods in Nursing   (See Note 8) TH 1:00-4:00; F 8:30-2:30 K. Jones Observatory
SPA 101-1 4 Introduction to Spanish I/Lab T/TH 10:00-11:30; T 8:30-9:30 L. Ortiz B5/LIB5
SPA 101-2 4 Introduction to Spanish I/Lab T/TH 10:00-11:30; TH 8:30-9:30 L. Ortiz B5/LIB5
SPA 101-3 4 Introduction to Spanish I/Lab T/TH 10:00-11:30; TH 11:30-12:30 L. Ortiz B5/LIB5
SPA 101-4 4 Introduction to Spanish I/Lab M/W 1:00-2:30; M 12:00-1:00 L. Ortiz B5/LIB5
SPA 101-5 4 Introduction to Spanish I/Lab M/W 1:00-2:30; W 12:00-1:00 L. Ortiz B5/LIB5
SPA 101-6 4 Introduction to Spanish I/Lab T/TH 4:30-6:00; T 3:30-4:30 (HyFlex - See Note 1, 10) E. Gordon B5/LIB5
SPA 101-7 4 Introduction to Spanish I/Lab T/TH 4:30-6:00; TH 6:00-7:00 (HyFlex - See Note 1, 10) E. Gordon B5/LIB5
SPA 102-1 4 Introduction to Spanish II/Lab M/W 4:30-6:00; M 6:00-7:00 (HyFlex - See Note 1, 10) L. Ortiz B5/LIB5
SPA 102-2 4 Introduction to Spanish II/Lab M/W 4:30-6:00; W 6:00-7:00 (HyFlex - See Note 1, 10) L. Ortiz B5/LIB5
SPA 102-3 4 Introduction to Spanish II/Lab M/W 4:30-6:00; M 3:30-4:30 (HyFlex - See Note 1, 10) L. Ortiz B5/LIB5
SWK 101-1 3 Introduction to Social Work M/W 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) L. Wynter-Young G2
SWK 203-1 3 Law of Social Work   M/W 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) F. Robinson G1
SWK 204-1 3 Social Case Work T/TH 7:30-9:00 (HyFlex - See Note 1, 10) N. Baldwin/B.Ferguson B2
SWK 310-1 3 Community Organisation and Development M/W 7:30-9:00 (HyFlex - See Note 1, 10) F. Robinson/L.Wynter-Young B7
SWK 333-1 3 Mediation and Conflict Management ONLINE  T. Liburd ONLINE
SWK 404-1 3 Crisis Management T/TH 7:30-9:00 (HyFlex - See Note 1, 10) E. Evans G4

Last Updated: August 21, 2020

** Notes:
(1) HyFlex courses combine face-to-face and online learning. Each class session and learning activity is offered in-person and synchronously online through Microsoft Teams.
(2) HyFlex courses which contain labs (such as Science and Computer Science courses) will require the student to come in for face-to-face instruction occasionally. Brac students should not register for these classes in Grand Cayman.
(3) Polycom classes are hosted on the Brac Campus, however if the class is noted as HyFlex you can login from Microsoft Teams.
(4) Students must register on Blackbaud first before registering on Blackboard.
(5) Payment will be processed after registration. Online payments can be made via: https://ucci.caymangateway.com/.

POLYCOM CLASSES - BRAC CAMPUS

CLASS CR DESCRIPTION TIME FACULTY ROOM
ACC 121-VL 3 Introduction to Accounting T/TH 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1) M. Richards B4
ACC 201-VL 3 Financial Accounting T/TH 11:30-1:00 A. Murphy B7
BUS 201-VL 3 Principles of Business T/TH 7:30-9:00 (HyFlex - See Note 1) D. Chambers B4
COL 101-VL 3 College and Employability Skills M/W 11:30-1:00 TBA B7
ECO 221-VL 3 Principles of Microeconomics W 1:00-2:30 (Class); F 1:00-2:30 (Online) K. Swearing  B7
ECO 222-VL 3 Principles of Macroeconomics T/TH 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1) D. Chambers B4
ENG 101-VL 3 College Composition I  T/TH 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1) M. Muckenfuss B7
ENG 201-VL 3 Caribbean Literature M/TH 2:30-4:00 S. Cooper B7
ENG 99-VL 0 Preparatory English M/W 8:30-10:00  J. Bratt B7
ENV 101-VL 3 Environmental Science I T/TH 1:00-2:30 D. Beal  Microsoft Teams
FIN 250-VL 3 Introduction to Banking M/W 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1) A. Murphy B7
HIS 120-VL 3 Caymanian Society T/TH 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1) C. Williams B4
HIS 121-VL 3 Survey of Caribbean History M 1:00-2:30; F 11:30-1:00 C. Williams B7
HOS 106-VL 3 Introduction to Hospitality T/TH 8:30-10:00  T. Dunbar B7
HOS 215-VL 3 Elements of Economics      T/F 2:30-4:00 S. Palmer B7
HOS 221-VL 3 Introduction to Hotel Operations and Management W/F 10:00-11:30 T. Dunbar B4
HRM 301-VL 3 Strategic Human Resource Management  M/W 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1) B. Blessitt B4
MAT 105-VL 3 College Algebra M/W 11:30-1:00 E. Andaya B4
MAT 106-VL 3 College Algebra for Science and Technology W/F 10:00-11:30 T. Hargrave B7
MAT 111-VL 3 Introduction to Statistics T/TH 8:30-10:00 E. Andaya B4
MAT 221-VL 4 Calculus with Analytical Geometry T/TH 1:00-2:30 T. Hargrave Microsoft Teams
MAT 99-VL 0 Preparatory Mathematics M 10:00-11:30; F 8:30-10:00 E. Andaya B7
MKT 301-VL 3 Integrated Marketing Communications M/W 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1) B. Blessitt B4
POL 101-VL 3 Introduction to Political Science T/TH 11:30-1:00 L. Smith B4
PSY 101-VL 3 Introduction to Psychology  T/TH 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1) S. Samuels  B7
PSY 201-VL 3 Developmental Psychology  W/F 1:00-2:30 S. Samuels  B4

 

"LIVE" CLASSES - BRAC CAMPUS

CLASS CR DESCRIPTION TIME FACULTY ROOM
MAT 105-LB 3 College Algebra M/W 4:30-6:00 S. Swaby Room 3
SPA 101-LB 4 Introduction to Spanish I/Lab M/ T 4:30-6:00; TH 4:30-6:00 (Lab) H. Husbands Room 3

 

HYFLEX CLASSES - OFFERED FROM THE GRAND CAYMAN CAMPUS THROUGH MICROSOFT TEAMS

CLASS CR DESCRIPTION TIME FACULTY ROOM
ACC 201-1 3 Financial Accounting   M/W 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) A. Murphy Microsoft Teams
ACC 300-1 3 Intermediate Financial Accounting I   M/W 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) M. Richards  Microsoft Teams
ACC 401-1 3 Taxation I   M/W 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) A. Young Microsoft Teams
ACC 402-1 3 Advanced Financial Accounting I   M/W 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) M. Richards Microsoft Teams
ACC 403-1 3 Auditing I   T/TH 7:30-9:00 (HyFlex - See Note 1, 10) M. Richards Microsoft Teams
BUS 205-2 3 Business Law   T/TH 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) S. Palmer Microsoft Teams
BUS 280-1 3 Business in Practice   M/W 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10)   S. Palmer Microsoft Teams
ECO 324-1 3 Intermediate Microeconomics   T/TH 2:30-4:00 (HyFlex - See Note 1, 10) K. Swearing Microsoft Teams
ECO 423-1 3 International Economics   T/TH 1:00-2:30 (HyFlex - See Note 1, 10) K. Swearing Microsoft Teams
ECO 424-1 3 Managerial Economics   T/TH 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) K. Swearing Microsoft Teams
EDU 252-1 3 Principles, Methods & Practicum for Teaching Primary Math   T/TH 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) A. Law Microsoft Teams
EDU 260-1 3 Integrating Technology in the Classroom   T/TH 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) S. Fraser Microsoft Teams
ENG 101-7 3 College Composition I T/TH 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) M. Muckenfuss Microsoft Teams
ENG 102-1 3 College Composition II M/W 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) S. Cooper Microsoft Teams
ENG 231-1 3 Business Communications T/TH 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) J. Bratt Microsoft Teams
ENG 98-2 0 Foundation English  M/W/TH 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) M. Holder-Ellis Microsoft Teams
ENG 99-5 0 Preparatory English  M/W 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) M. Holder-Ellis Microsoft Teams
FIN 301-1 3 Financial Management T/TH 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) A. Young Microsoft Teams
FIN 302-1 3 Financial Markets and Institutions   M/W 6:00-7:00 (HyFlex - See Note 1, 10) S. Jain Jaiswal Microsoft Teams
FIN 401-1 3 Intermediate Financial Management M/W 2:30-4:00 (HyFlex - See Note 1, 10) K. Swearing Microsoft Teams
HIS 121-2 3 Survey of Caribbean History M/W 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) C. Williams Microsoft Teams
HOS 252-1 3 Hospitality Financial Accounting T/TH 7:30-9:00 (HyFlex - See Note 1, 10) M. James Microsoft Teams
HRM 401-1 3 Performance Management   T/TH 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) B. Blessitt Microsoft Teams
MAT 105-3 3 College Algebra M/W 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) E. Mohammed Microsoft Teams
MAT 106-3 3 College Algebra for Science and Technology T/TH 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) T. Hargrave Microsoft Teams
MAT 111-3 3 Introduction to Statistics T/TH 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) C. Richards Microsoft Teams
MAT 215-1 3 Business Statistics M/W 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) N. Knoop-Ebanks Microsoft Teams
MAT 98-2 0 Foundation Mathematics T/TH 6:00-8:00 (HyFlex - See Note 1, 10) E. Mohammed Microsoft Teams
MAT 99-3 0 Preparatory Mathematics M/W 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) C. Richards Microsoft Teams
MGT 331-1 3 Organisational Behaviour M/W 7:30-9:00 (HyFlex - See Note 1, 10) A. Young Microsoft Teams
MGT 431-1 3 Strategic Management and Marketing   M/W 7:30-9:00 (HyFlex - See Note 1, 10) A. Murphy Microsoft Teams
MGT 432-1 3 Business Ethics T/TH 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) A. Young Microsoft Teams
MGT 434-1 3 Talent Management   M/W 7:30-9:00 (HyFlex - See Note 1, 10) M. Malcolm Microsoft Teams
MKT 200-1 3 Principles of Marketing   T/TH 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) S. Palmer Microsoft Teams
MKT 404-1 3 eMarketing   T/TH 7:30-9:00 (HyFlex - See Note 1, 10) M. Malcolm Microsoft Teams
MKT 406-1 3 International Business and Marketing   M/W 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) M. Malcolm Microsoft Teams
PHI 192-1 3 Ethics for the Human Services   T/TH 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) F. Robinson Microsoft Teams
POL 101-2 3 Introduction to Political Science T/TH 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) L. Smith Microsoft Teams
PSY 350-1 3 Abnormal Psychology T/TH 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) C. George Microsoft Teams
SOC 101-2 3 Sociology I M/W 4:30-6:00 (HyFlex - See Note 1, 10) L. Smith Microsoft Teams
SWK 101-1 3 Introduction to Social Work M/W 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) L. Wynter-Young Microsoft Teams
SWK 203-1 3 Law of Social Work   M/W 6:00-7:30 (HyFlex - See Note 1, 10) F. Robinson Microsoft Teams
SWK 204-1 3 Social Case Work T/TH 7:30-9:00 (HyFlex - See Note 1, 10) N. Baldwin/B. Ferguson Microsoft Teams
SWK 310-1 3 Community Organisation and Development M/W 7:30-9:00 (HyFlex - See Note 1, 10) F. Robinson/L. Wynter-Young Microsoft Teams
SWK 404-1 3 Crisis Management T/TH 7:30-9:00 (HyFlex - See Note 1, 10) E. Evans Microsoft Teams

Last Updated: August 21, 2020

** Notes:
(1) Students must register on Blackbaud first before registering on Blackboard.
(2) Payment will be processed after registration. Online payments can be made via: https://ucci.caymangateway.com/.

HOSPITALITY STUDIES

COURSE DESCRIPTION TIME FACULTY ROOM
COM 003-1 Computer Literacy (SHS) TH 1:00-2:30 TBA COM LAB 1
COM 003-2 Computer Literacy (SHS) F 1:00-2:30 TBA COM LAB 1
COM 003-3 Computer Literacy (SHS) T 6:00-7:30 TBA TBA
CSV 001-1 Customer Service M 10:00-11:30 TBA B1
CSV 001-2 Customer Service F 10:00-11:30 TBA T12
CSV 001-3 Customer Service W 6:00-7:30 TBA Blended/Online
HOS 045-1 Introduction to Hospitality M 8:30-10:00 T. Dunbar T12
HOS 045-2 Introduction to Hospitality TH 10:00-11:30 T. Dunbar T12
HOS 045-3 Introduction to Hospitality M 6:00-7:30 W. Jackson Blended/Online
HOS 046-1 Food & Beverage Theory T 11:30-1:00 TBA T12
HOS 046-2 Food & Beverage Theory T 1:00-2:30 TBA T12
HOS 046-3 Food & Beverage Theory T 7:30-9:00 TBA TBA
HOS 050-1 Introduction to Food Preparation M 1:00-4:00 T. Dunbar Kitchen
HOS 050-2 Introduction to Food Preparation W 1:00-4:00 T. Dunbar Kitchen
HOS 051-1 Food Preparation (Knife Skills) T 1:00-2:30 E. McDonald Kitchen
HOS 051-2 Food Preparation (Knife Skills) TH 1:00-2:30 E. McDonald Kitchen
HOS 051-3 Food Preparation (Knife Skills) TH 6:00-7:30 E. McDonald Kitchen
HOS 077-1 General Hospitality Rotation W 2:30-4:00 W. Jackson T12
HOS 077-2 General Hospitality Rotation TH 2:30-4:00 W. Jackson T12
HOS 077-3 General Hospitality Rotation F 4:30-6:00 W. Jackson Blended/Online
HOS 086-1 Food Safety and Sanitation W 8:30-10:00 T. Dunbar T12
HOS 086-2 Food Safety and Sanitation T 10:00-11:30 T. Dunbar T12
HOS 086-3 Food Safety and Sanitation M 7:30-9:00 TBA Blended/Online
COL 001-1 College & Employability Skills F 1:00-2:30 Student Life Student Life
COL 001-2 College & Employability Skills TH 10:00-11:30 Student Life Student Life
COL 001-3 College & Employability Skills W 7:30-9:00 TBA TBA
ENG 001-1 Vocational English (take with MAT 004-1) M/W/F 11:30-1:00 M. Lawrence G1
ENG 001-2 Vocational English (take with MAT 004-2) T/TH/F 8:30-10:00 M. Lawrence G1
MAT 004-1 Mathematics for Hospitality (take with ENG 001-1) T/TH/F 8:30-10:00 N. Knoop G2
MAT 004-2 Mathematics for Hospitality (take with ENG 001-2) M/W/F 11:30-1:00 D. Ebanks G2

 

COMPUTER TECHNICIAN

COURSE DESCRIPTION TIME FACULTY ROOM
COM 011-1 Computer Applications & Digital Literacy T/TH 10:00-11:30 S. Amador  COM LAB 2
COM 016-1 CompTIA A+ M/W 8:30-10:00; 10:30-12:00; T/TH 1:00-2:30 S. Amador  COM LAB 2
ENG 001-4 Vocational English T/TH 2:30-4:30 M. Lawrence B4
MAT 001-1 Numeracy Skills M/W/F 1:00-2:30 G. Inanga G1
COL 001-4 College & Employability Skills F 10:00-11:30 Student Life Student Life

 

GENERAL BUSINESS

COURSE DESCRIPTION TIME FACULTY ROOM
ACC 001-1 Principles of Financial Accounting I M/W 10:00-11:30 M. Robinson  CASCADE
BUS 002-1 Marketing T/TH 11:30-1:00 M. Robinson  G1
BUS 003-1 Introduction to Business T/TH 10:00-11:30 M. Robinson  G1
COM 003-4 Computer Literacy F 10:00-11:30 S. Amador COM LAB 2
ENG 001-3 Vocational English M/W/F 1:00-2:30 M. Lawrence G2
MAT 001-2 Numeracy Skills T/TH 2:30-4:30 C. Richards B2
COL 001-5 College & Employability Skills M 8:30-10:00 Student Life Student Life

 

ELECTRICAL TECHNOLOGY

COURSE DESCRIPTION TIME FACULTY ROOM
CON 005-1 Occupational Health and Safety F 10:00-11:30 F. Smith Electronics Lab
ELE 001-1 Electrical Installations I /Lab I T/TH 11:30-1:00 and 1:00-2:30 F. Smith Electrical Workshop
ELE 002-1 Electronics I/Lab M/W 8:30-10:00 TBA Electronics Lab
ELE 003-1 Electrical Fundamentals I/Lab I M/W 10:00-11:30 TBA Electronics Lab
ENG 001-4 Vocational English T/TH 2:30-4:30 M. Lawrence B4
MAT 001-1 Numeracy Skills M/W/F 1:00-2:30 G. Inanga G1

Last Updated: August 21, 2020

** Notes:
(1) Students must register on Blackbaud before registering on Blackboard.
(2) Payment will be processed after registration. Online payments can be made via: https://ucci.caymangateway.com/

COURSE DESCRIPTION TIME FACULTY DURATION COST ROOM

Air-Conditioning and Refrigeration Level 1

TVET 003-1 Air-Conditioning & Refrigeration Part 1 M/W 6:00 - 9:00  L. Lewis 1 YEAR $360 p/semester AC Workshop

Air-Conditioning and Refrigeration Level 2

TVET 006-1 Air-Conditioning & Refrigeration Part 1 T/TH 6:00 - 9:00 L. Lewis 1 YEAR $360 p/semester AC Workshop

Plumbing Level 1 (Evening)

TVET 002-1 Plumbing Applications (Level 1) Part 1 M/W 6:00 - 9:00  E. Walcott 1 YEAR $360 p/semester Plumbing Workshop

Plumbing Level 2 (Evening)

TVET 005-1 Plumbing Applications (Level 2) Part 1 T/TH 6:00 - 9:00 E. Walcott 1 YEAR $360 p/semester Plumbing Workshop

Plumbing Level 1 (Day-time)

TVET 002-2 Plumbing Applications (Level 1) Part 1 M/W 8:30 - 11:30 E. Walcott 1 YEAR $360 p/semester Plumbing Workshop

Electrical Installation Level 1

TVET 001-1 Electrical Installations (Level 1) Part 1 M/W 6:00 - 9:00  K. Lawrence 1 YEAR $360 p/semester Electrical Workshop

Electrical Installation Level 2

TVET 004-1 Electrical Installations (Level 2) Part 1 T/TH 6:00 - 9:00 K. Lawrence 1 YEAR $360 p/semester Electrical Workshop

Fashion Design Fundamentals Level 1

TVET 010-1 Fashion Design Fundamentals Part 1 T/TH 6:00 - 8:00 C. Myrie 1 YEAR $360 p/semester TBA

Preventative Maintenance Level 1

TVET 011-1 Preventative Maintenance Part 1 M/W 6:00 - 8:00 TBA 1 YEAR $360 p/semester TBA

Customer Service Level 1

TVET 012-1 Customer Service Part 1 T/TH 6:00 - 7:30 P. Peterkin 7 WEEKS $180 TBA

Fitness and Wellness Level 1

TVET 013-1 Fitness and Wellness Part 1 M/W 6:00 - 7:30 C. Reid-Willis 7 WEEKS $180 TBA

Sign Language Level 1

TVET 014-1 Sign Language Part 1 T/TH 6:00 - 9:00 J. J-Gordon 7 WEEKS $180 TBA

Computer Applications Level 1

TVET 016-1 Computer Applications Part 2 T/TH 6:00 - 9:00 C. Copeland 7 WEEKS $180  TBA 

Auto Repair and Maintenance Level 1

TVET 015-1 Auto Repair and Maintenance Part 1 M/W 6:00 - 9:00 I. Hemmings/B. Griffiths  1 YEAR $360 p/semester John Gray Campus

Electrical Licensing Preparation

CED 010-1 Electrical Licensing Preparation T/TH 6:00 - 9:00 F. Smith 14 WEEKS $360 Electronics Lab

Quickbooks/Fundamentals of Accounting

CED 070-1 Quickbooks/Accounting  T/TH 6:00 - 9:00 M. Robinson 14 WEEKS $360 TBA 

CompTIA A+ Certification Training

ICT 008-1 CompTIA A+ M/W 5:00 - 8:00 S. Amador 14 Sep-25 Nov $975 COM LAB 2

CCNA Certification Track Training

ICT 011-1 Cisco CCNA T/TH 5:00 - 8:00 S. Amador 14 Sep-25 Nov $1,050 COM LAB 2

Last Updated: September 14, 2020

** Notes:
(1) Online applications can be done via: https://connect.ucci.edu.ky/apply.
(2) Students must register on Blackbaud before registering on Blackboard.
(3) Payment will be processed after registration. Online payments can be made via: https://ucci.caymangateway.com/

COURSE DESCRIPTION TIME FACULTY COST ROOM
TVT 037-1 Food Safety & Sanitation M 6:00-7:30pm TBA $370.00 SHS Kitchen
TVT 038-1 Cooking Principles 1 T 6:00-9:00pm
TVT 039-1 Cooking Principles 2 TH 6:00-9:00pm
CED 012-1 Basic English M/W 6:00-7:30pm C. Benjamin $200.00 G2
CED 004-1 ESoL Level 1 (First 7 Weeks) T/TH 6:00-7:30pm S. Johnson $200.00 PDC 2
CED 014-1 ESoL Level 2 (Second 7 Weeks) T/TH 6:00-7:30pm S. Johnson $200.00 PDC 2
CED 075-1 Plumbing Licensing Prep Course Saturday 9:00am-12:00pm E. Walcott $370.00 B1
CED 090-1 Digital Literacy (for Adults) Saturday 10:30am-12:30pm A. Benjamin $200.00 COM LAB 2
CED 022-1 Conversational Spanish Uno (First 7 Weeks) M/W 6:00-7:30pm S. Johnson $200.00 PDC 2
CED 037-1 Conversational Spanish Dos (Second 7 Weeks) M/W 6:00-7:30pm S. Johnson $200.00 PDC 2
CED 049-1 Conversational French T/TH 6:00-7:30pm S. Dos-Santos Stone $370.00 B6
CED 049-2 Conversational French Saturday 1:00-3:00pm S. Dos-Santos Stone $370.00 B6
CED 061-1 Event Planning T/TH 6:00-8:00pm D. Gardiner $200.00 Off Campus JGHS Room 424
CED 079-1 Pastry Essentials Saturday 9:00am-12:00pm D. Gardiner $370.00 SHS Kitchen
CED 065-1 Real Estate Level 1 T/TH 6:00-7:30pm S. Turner $200.00 Observatory
CED 066-1 Real Estate Level 2 T/TH 7:30-9:00pm S. Turner $200.00 Observatory
CED 082-1 Introduction to Bread Making W 6:00-9:00pm P. Stonoga $370.00 SHS Kitchen
CED 048-1 Hospitality Beginnings Saturday 10:30am-12:30pm N. England-Prout $200.00 Blended
CED 063-1 Cake Decorating Level 1 M/W 6:00-9:00pm D. Gardiner $370.00 Off Campus JGHS Room 424
CED 087-1 Project Management Fundamentals Saturday 9:00-11:00am C. Garwood $370.00 B4
CED 097-1 Project Management Professional Certification Saturday 1:00-4:00pm C. Garwood $370.00 B4
CED 080-1 Introduction to Astronomy I (First 7 Weeks) M/W 6:00-8:00pm R. Gandi $165.00 Observatory
CED 081-1 Introduction to Astronomy II (Second 7 Weeks) M/W 6:00-8:00pm R. Gandi $165.00 Observatory

Last Updated: September 14, 2020

2. Register for Classes

New and current students can register for classes and then make payment to secure their spot in classes.

If you are a local government scholarship recipient, your account will be locked and once your GPA is approved by the Scholarship Secretariat, you can proceed with registering for classes.

You will register for classes by clicking on Blackbaud (UCCI’s Student Information System). You can add/drop a course here, and if you need help with this, contact us by clicking the button: “Need Registration Assistance?” located at the top of this page. A step-by-step document has also been provided to walk you through the Blackbaud registration process.

You’ll also need to register on Blackboard, to access your course materials. These materials will become available closer to the start of the semester.

Read more about Blackbaud and Blackboard below.

myUCCI Registration (PDF)

Steps to Successful Registration

Blackbaud Student Information System (SIS)

The Blackbaud Student Information System (SIS) allows students to register online for classes, view previous grades, view the status of their current enrolment as well as their current degree plan. Account login information will be provided to the student in their welcome letter. If account information is lost or forgotten, please contact the UCCI Admin Office at (345) 623-8224. To register for classes and view grades/enrolment status/degree plan:

 

 

Blackboard Learn

Blackboard Learn is used for electronic distribution of class materials and communications between students and professors. To access class materials and communicate with professors:

 

 

3. How to Pay

Self-funded students pay for classes before proceeding to finalise their registration.

UCCI’s Finance Team offers self-pay options, customisable payment plans and various payment options to help students meet their goals and maintain their financial flexibility. For our student’s convenience, the following options are available:

 

Students can now make payments online through UCCI’s new payment portal: https://ucci.caymangateway.com/.

  • Select the appropriate item(s) under Service Category. Multiple items can be selected if paying tuition and fees, simply click the Add More button.
  • If you are unsure of the total amount to pay, please email studentaccounts@ucci.edu.ky and advise of the classes you wish to take to receive a quote.
  • You can opt to setup a payment plan online and choose between 2-4 installments. The CI$25.00 Payment Plan fee will be added automatically. E.g.:

Students can make payments directly at a CNB or RBC bank branch or through on-line bill payments. Please ensure that your full name and student ID is included in the payment reference for UCCI to properly apply against your account.

  • If online, select University College of the Cayman Islands as the Beneficiary Account/Bill Payee.
  • If you are paying in person, provide them with your name, Student ID number or application reference number if you are a new student who has recently applied and the amount that you would like to pay to the UCCI account. You can opt, at both banks, to pay in KYD or USD.
      1. UCCI’s RBC KYD A/C: 1130293 and USD A/C: 2021061.
  • If you make a physical or online payment to one of these banks, please take a picture or send a screenshot to studentaccounts@ucci.edu.ky to alert the Finance Team.

Students who are unable to setup Payment Plans or Single Payments online can be processed by debit or credit card, please contact studentaccounts@ucci.edu.ky. Payment plan forms can be found here and upon completion should be emailed to studentaccounts@ucci.edu.ky.

Please note that UCCI’s operating hours have remained the same to ensure consistent access: Mon – Thu, 8:30 AM – 5:00 PM and Fri, 8:30 AM – 4:30 PM.

For students seeking more information on UCCI Scholarships and Tuition Assistance, please contact our Student Life Office at studentlife@ucci.edu.ky or 1-345-623-0541 to consult on what range of scholarships or tuition assistance may be accessible to you.

Don’t miss out, follow us on Instagram or Facebook for the latest news.