Schedule of Classes

CLASS REGISTRATION

Ready to Register for Classes?

Once you have been accepted for admission to UCCI, you will receive your Student ID number. Your Student ID must be used when registering for classes every semester. Registration may be completed with the assistance of an advisor and/or through UCCI's Student Information System (Blackbaud).

 

Need to Add/Drop a Course?

Should you need to add/drop a course, this may be completed with the assistance of an advisor and/or through UCCI's Student Information System (Blackbaud).

Need more help to plan your journey?

View the projections for:

 

Check the Spring 2020 schedule below:

** Notes:

(1) BUS 270 requires the permission of the Chair of Business Studies.
(2) Online and Hybrid classes require access to a computer and the Internet. "HYBRID" classes include in-class & online instructional delivery.         
(3) NUR 101 will be taught using "Hybrid" delivery format.
(4) NUR 216, NUR 240, NUR 250, and MAT 112 will commence on January 6, 2020 and end on March 13, 2020.  
(5) NUR 217 will commence on March 16, 2020 and ends on April 9, 2020.  
(6) NUR 325 will commence on January 6, 2020 and ends on January 31, 2020.  
(7) NUR 316, and NUR 326 will commence on February 17, 2020 and end on April 9, 2020.  
(8) NUR 410 will commence on January 6, 2020 and ends on February 14, 2020.  
(9) NUR 411 will commence on February 17, 2020 and ends on April 9, 2020.
(10) MSF 102 will commence on January 6, 2020 and end on February 21, 2020.
(11) MSF 202 will commence on February 24, 2020 and end on April 9, 2020.

COURSE CR DESCRIPTION TIME FACULTY ROOM
ACC 121-1 3 Introduction to Accounting T/TH 10:00-11:30 M. Robinson B7
ACC 121-2 3 Introduction to Accounting M/W 7:30-9:00 M. Richards B2
ACC 201-1 3 Financial Accounting T/TH 11:30-1:00 A. Murphy B7
ACC 202-1 3 Managerial Accounting M/W 11:30-1:00 A. Murphy B7
ACC 202-2 3 Managerial Accounting M/W 6:00-7:30  A. Murphy B1
ACC 251-1 3 Computerized Accounting W/F 1:00-2:30 M. Robinson COM-LAB2
ACC 301-1 3 Intermediate Financial Accounting II T/TH 7:30-9:00 M. Richards B5
ACC 404-1 3 Financial Reporting M/W 6:00-7:30 M. Richards B2
ACC 405-1 3 Auditing II M/W 7:30-9:00 A. Young B6
ACC 406-1 3 Accounting Information Systems T/TH 4:30-6:00 A. Young COM-LAB1
ACC 407-1 3 Not for Profit Accounting M/W 4:30-6:00 M. Richards T12
ACC 409-1 3 Taxation II T/TH 4:30-6:00 M. Richards B6
BIO 101-1 4 College Biology I/Lab  M/W 8:30-10:00; T 8:30-10:00 (Lab) A. Gayle BIO-LAB
BIO 101-2 4 College Biology I/Lab  M/W 8:30-10:00; TH 8:30-10:00 (Lab) A. Gayle BIO-LAB
BIO 102-1 4 College Biology II/Lab    M/W10:00-11:30; F 10:00-11:30 (Lab)  C. Smith BIO-LAB
BIO 102-2 4 College Biology II/Lab  M/W 6:00-7:30; T 7:30-9:00 (Lab) C. Smith BIO-LAB
BIO 207-1 4 Genetics  T/F 2:30-4:00; W 4:30-6:00 (Lab) P. Brown BIO-LAB
BIO 207-2 4 Genetics  T/TH 6:00-7:30; TH 7:30-9:00 (Lab) P. Brown BIO-LAB
BIO 211-1 4 Anatomy and Physiology II M/T 4:30-6:00; TH 4:30-6:00 (Lab) P. Brown BIO-LAB
BIO 230-1 3 Microbiology for Nurses M/TH 2:30-4:00 P. Brown  Microbiology-LAB
BUS 201-1 3 Principles of Business M/W 6:00-7:30 D. Chambers B4
BUS 205-1 3 Business Law M/W 4:30-6:00 S. Palmer B7
BUS 225-1 6 International Business Practicum N/A R. Weishan TBA
BUS 270-1 3 Business in Action (** see note 1 above) TBA S. Palmer OFF CAMPUS
BUS 280-1 3 Business in Practice T/TH 6:00-7:30 S. Palmer B1
BUS 333-1 3 Company Law (was ACC 333) T/TH 7:30-9:00 S. Palmer B1
CHE 111-1 4 General Chemistry I/Lab M/W 11:30-1:00; F 11:30-1:00 (Lab) A. Gayle CHEM-LAB
CHE 111-2 4 General Chemistry I/Lab M/W 11:30-1:00; F 1:00-2:30 (Lab) A. Gayle  CHEM-LAB
CHE 112-1 4 General Chemistry II/Lab T/TH 11:30-1:00; W 1:00-2:30 (Lab) R. McLeod CHEM-LAB
CHE 212-1 4 Organic Chemistry II/Lab T/TH 10:00-11:30; M 1:00-2:30 (Lab) A. Gayle CHEM-LAB
CHE 212-2 4 Organic Chemistry II/Lab T/TH 10:00-11:30; F 8:30-10:00 (Lab) A. Gayle CHEM-LAB
COL 100-1 3 Introduction to College and Survival Skills W/F 1:00-2:30 S. Samuels B1
COM 110-1  3 Computer Applications in Business  M/W 8:30-10:00 R. Ravichandran COM-LAB2
COM 110-2  3 Computer Applications in Business  W/F 10:00-11:30 R. Ravichandran COM-LAB2
COM 110-3 3 Computer Applications in Business T/TH 6:00-7:30 T. Duncan COM-LAB1
COM 110-T 3 Computer Applications in Business (** see note 2 above) Online R. Ravichandran N/A
COM 117-1 3 IT Essentials: Hardware and Software W/F 10:00-11:30 S. Amador COM-LAB1
COM 150-1 4 Programming Logic & Design M/W 11:30-1:00; T 2:30-4:00 E. Placide COM-LAB2
COM 200-1 4 Programming I M/T/TH 10:00-11:30 E. Placide COM-LAB2
COM 201-1 4 Programming II  M/T/TH 1:00-2:30 E. Placide COM-LAB2
COM 206-1 4 Basic Networking T/TH/F 11:30-1:00 R. Ravichandran COM-LAB2
COM 210-1 3 Data Structures M/TH 2:30-4:00 E. Placide COM-LAB2
COM 222-1 3 Internet Web Publishing M 10:00-11:30; F 8:30-10:00 R. Ravichandran COM-LAB3
COM 232-1 3 Database Design W/F 1:00-2:30 R. Ravichandran COM-LAB3
COM 239-1 3 Mobile Application Development T/TH 8:30-10:00 R. Ravichandran COM-LAB3
COM 270-1 3 Internship in Computer Science  N/A  TBA OFF CAMPUS
COM 304-1 3 Networking Fundamentals M/W 7:30-9:00 TBA COM-LAB3
COM 310-1 3 Website Design & Development M/W 6:00-7:30 R. Ravichandran COM-LAB2
COM 320-1 3 Software Engineering M/W 4:30-6:00 E. Placide COM-LAB2
COM 333-1 3 Information Technology Law & Society Online TBA OFF CAMPUS
COM 409-1 3 Database Administration & Implementation M/W 6:00-7:30 TBA COM-LAB1
COM 424-1 3 Network Security T/TH 4:30-6:00   TBA COM-LAB3
COM 430-1 3 Enterprise Networks T/TH 6:00-7:30   TBA COM-LAB3
COM 450-1 3 Senior Project N/A E. Placide N/A
DAN 100-1 3 Performance and Techniques M/W 4:30-6:00 M. Lawrence MPH1
DAN 110-1 3 Dance and Composition M/TH 2:30-4:00 M. Lawrence MPH1
ECO 221-1 3 Principles of Microeconomics M/TH 2:30-4:00 K. Swearing B2
ECO 222-1 3 Principles of Macroeconomics T/TH 1:00-2:30 S. Palmer B4
ECO 222-2 3 Principles of Macroeconomics T/TH 6:00-7:30 D. Chambers B7
ECO 421-1 3 Theories in Caribbean Economic Development  M/W 4:30-6:00  K. Swearing LIB5
ECO 424-1 3 Managerial Economics T/TH 6:00-7:30 K. Swearing G2
EDU 220-1 3 Child Development M/TH 2:30-4:00  T. Parker SLB
EDU 251-1 3 Principles & Methods for Teaching and Emergent Literacy M/W 4:30-6:00  T. Parker SLB
EDU 303-1 1 Pedagogy Seminar F 4:00-6:00 T. Parker SLB
EDU 325-1 3 Models and Theories of Teaching and Learning T/TH 4:30-6:00 T. Parker SLB
EDU 380-1 3 Diagnostic and Instructional Intervention in Reading M/W 6:00-7:30    TBA SLB
EDU 403-1 2 Senior Pedagogy Seminar 1 F 4:00-6:00 T. Parker SLB
EDU 405-1 3 Integrating Art, Drama, Music and Physical Education  T 6:00-7:30; F 4:30-6:00   G. Inanga MPH1
EDU 491-1 2 Legal and Ethical Issues in Education Workshop T/TH 6:00-7:30 C. Baker SLB
EDU 495-1 15 Student Teaching Practicum M/T/W/TH/F 8:15-3:30 T. Parker OFF CAMPUS
EDU 504-1 2 Senior Pedagogy Seminar 2  F 4:00-6:00 T. Parker SLB
EDU 580-1 3 Diagnostic and Instructional Intervention in Reading T/TH 7:30-9:00  TBA SLB
EDU 596-1 15 Student Teaching Practicum M/T/W/TH/F 8:15-3:30 T. Parker OFF CAMPUS
ENG 101-1 3 College Composition I M/W 8:30-10:00 E. Gordon B2
ENG 101-2 3 College Composition I T/TH 11:30-1:00 J. Bratt B2
ENG 101-3 3 College Composition I T/TH 1:00-2:30 E. Gordon B1
ENG 101-4 3 College Composition I T/TH 7:30-9:00 TBA B6
ENG 102-1 3 College Composition II W/F 1:00-2:30 J. Bratt G2
ENG 102-2 3 College Composition II T/TH 10:00-11:30 R. Pinder B1
ENG 102-3 3 College Composition II M/TH 2:30-4:00 R. Pinder B5
ENG 102-4 3 College Composition II T/TH 6:00-7:30 J. Bratt B6
ENG 102-5 3 College Composition II M/W 8:30-10:00 R. Pinder G2
ENG 102-6 3 College Composition II T/TH 8:30-10:00 S. Cooper B5
ENG 102-7 3 College Composition II M/W 11:30-1:00 R. Pinder G2
ENG 150-1 3 Fundamentals of Speech T/TH 11:30-1:00 I. Eubanks G4
ENG 151-1 2 Oral Communication TH 10:30-12:30 S. Cooper COM-LAB3
ENG 212-1 3 English Literature II M/TH 2:30-4:00 S. Cooper B1
ENG 222-1 3 Survey of American Literature II M/W 4:30-6:00 J. Bratt G1
ENG 231-1 3 Business Communications T/TH 1:00-2:30 J. Bratt B5
ENG 231-2 3 Business Communications M/W 6:00-7:30 J. Bratt CR
ENG 301-1 3 Advanced Writing Skills M/W 4:30-6:00 I. Eubanks B1
ENG 98-1 0 Foundation English M/W/F 1:00-2:30 M. Lawrence G4
ENG 98-2 0 Foundation English M/T/TH 4:30-6:00 M. Holder-Ellis G4
ENG 99-1 0 Preparatory English  W/F 10:00-11:30 J. Bratt B2
ENG 99-2 0 Preparatory English T/TH 6:00-7:30 M. Holder-Ellis T12
ENT 101-1 3 Engineering Graphics I  M/W 6:00-7:30 D. Sterling COM-LAB3
ENT 207-1 3 Mechanical Engineering Technology I M/W 4:30-6:00 TBA ELE-LAB
ENT 215-1 3 Civil Engineering Technology II M/W 4:30-6:00 TBA COM-LAB1
ENT 219-1 3 Electrical Engineering Technology II  M/W 4:30-6:00 TBA ELE-LAB
ENT 225-1 3 Civil Engineering Workshop     M/W 6:00-7:30 D. Sterling  G1
ENT 227-1 3 Mechanical Engineering Workshop     M/W 6:00-7:30 TBA TBA
ENT 229-1 3 Electrical Engineering Workshop   M/W 6:00-7:30 TBA TBA
ENT 230-1 3 Engineering Ethics T/TH 4:30-6:00 G. Inanga ELE-LAB
ENT 235-1 3 Engineering Management T/TH 6:00-7:30 R. Abbott CHEM-LAB
ENV 101-1 3 Environmental Science I   W/F 1:00-2:30  D. Beal B2
ENV 101-2 3 Environmental Science I M/W 7:30-9:00 D. Beal B5
ENV 102-1 3 Environmental Science II T/TH 1:00-2:30 D. Beal BIO-LAB
ENV 102-2 3 Environmental Science II T/F 2:30-4:00 D. Beal B5
ENV 204-1 3 Introduction to Marine Science II  W/F 11:30-1:00 D. Beal BIO-LAB
FIN 301-1  3 Financial Management M/W 6:00-7:30 K. Swearing B5
FIN 303-1 3 International Finance M/W 7:30-9:00 K. Swearing CR
FIN 404-1 3 Derivatives T/TH 4:30-6:00 K. Swearing LIB5
FIN 406-1 3 Strategies and Policies in Financial Management T/TH 7:30-9:00 K. Swearing G2
HIS 131-1 3 Modern World History M/W 8:30-10:00 C. Williams B4
HIS 131-2 3 Modern World History T/TH 4:30-6:00  C. Williams G1
HIS 132-1 3 Caribbean Civilization M/W 11:30-1:00 C. Williams G4
HOS 108-1 4.5 Food Preparation T/TH 11:30-1:00 T. Dunbar SHS Kitchen / OBS
HOS 200-1 3 Hospitality Marketing and Sales M/W 11:30-1:00 S. Palmer B4
HOS 210-1 3 Fundamentals of Food Service Management  T/TH 8:30-10:00 T. Dunbar B2
HOS 253-1 3 Tourism Planning & Development M/TH 2:30-4:00 T. Dunbar B7
HOS 255-1 3 Food, Wine and Culture T/TH 10:00-11:30 N. England-Prout G2
HRM 303-1 3 Employment & Labor Law T/TH 4:30-6:00 B. Blessitt B7
HRM 403-1 3 Compensation T/TH 6:00-7:30 B. Blessitt B5
HUM 201-1 3 Introduction to Caribbean Dance and Culture T/F 2:30-4:00 M. Lawrence MPH1
MAT 105-1 3 College Algebra M/W 11:30-1:00 C. Richards B1
MAT 105-2 3 College Algebra W/F 10:00-11:30 E. Andaya B5
MAT 105-3 3 College Algebra T/TH 4:30-6:00 E. Andaya B2
MAT 106-1 3 College Algebra for Science and Technology T/TH 8:30-10:00 E. Mohammed B6
MAT 106-2 3 College Algebra for Science and Technology T/TH 10:00-11:30 E. Mohammed B2
MAT 111-1 3 Introduction to Statistics W/F 1:00-2:30 E. Andaya B7
MAT 111-2 3 Introduction to Statistics T/TH 6:00-7:30 E. Andaya G4
MAT 111-3 3 Introduction to Statistics T/TH 11:30-1:00 N. Knoop B1
MAT 112-1 3 Introduction to Statistics for Nurses (** see note 4 above)  T/W/TH 10:00-11:30 C. Richards OBS
MAT 121-1 3 Pre-Calculus with Trigonometry T/TH 1:00-2:30 T. Hargrave B7
MAT 121-2 3 Pre-Calculus with Trigonometry T/TH 6:00-7:30 T. Hargrave B4
MAT 215-1 3 Business Statistics W/F 1:00-2:30 N. Knoop B4
MAT 215-2 3 Business Statistics T/TH 6:00-7:30 N. Knoop B2
MAT 216-1 3 Calculus for Business M/W 11:30-1:00 T. Hargrave B6
MAT 216-2 3 Calculus for Business T/TH 7:30-9:00  T. Hargrave B4
MAT 221-1 4 Calculus I T/TH 1:00-2:30 N. Knoop G4
MAT 222-2 4 Calculus II T/TH 11:30-1:00 T. Hargrave B4
MAT 233-1 3 Probability and Statistics T/F 2:30-4:00  C. Richards B1
MAT 98-1 0 Foundation Mathematics M/T/F 10:00-11:30 N. Knoop B6
MAT 99-1 0 Preparatory Mathematics  T/TH 1:00-2:30 E. Andaya B2
MAT 99-2 0 Preparatory Mathematics W/F 1:00-2:30  C. Richards B6
MAT 99-3 0 Preparatory Mathematics  M/W 4:30-6:00  C. Richards B4
MAT 99-4 0 Preparatory Mathematics  M/W 8:30-10:00 E. Andaya B6
MGT 201-1 3 Introduction to Management T/TH 1:00-2:30 A. Young LIB6
MGT 260-1 3 Human Resource Management M/TH 2:30-4:00 A. Young B4
MGT 403-1 3 Entrepreneurship and Small Business M/W 4:30-6:00 A. Murphy COM-LAB3
MGT 404-1 3 Management Internship N/A A. Murphy TBA
MGT 405-1 3 Operations and Project Management T/TH 6:00-7:30 L. Johnson CR
MGT 405-2 3 Operations and Project Management T/TH 7:30-9:00 L. Johnson CR
MGT 431-1 3 Strategic Management and Marketing T/TH 6:00-7:30 JD Mosley-Matchett COM-LAB2
MGT 444-1 3 Independent Study in Management N/A A. Murphy TBA
MGT 450-1 3 Management Capstone Project T/TH 7:30-9:00 JD Mosley-Matchett COM-LAB3
MKT 200-1 3 Principles of Marketing M/W 10:00-11:30 S. Palmer B7
MKT 301-1 3 Integrated Marketing Communications M/W 4:30-6:00 B. Blessitt G2
MKT 404-1 3 E-Marketing T/TH 4:30-6:00 TBA COM-LAB2
MKT 444-1 3 Independent Study in Marketing N/A TBA TBA
MSF 101-1 3 Videography I (** see note 10) M/W 4:30-6:00 TBA OBS
MSF 102-1 3 Lighting I (** see note 10) T/TH 7:30-9:00 TBA B2
MSF 112-1 3 Video Editing I M/W 7:30-9:00 TBA COM-LAB1
MSF 202-1 3 Lighting II (** see note 10) T/TH 7:30-9:00 TBA B2
MSF 212-1 3 Video Editing II M/W 7:30-9:00 TBA COM-LAB1
MSF 241-1 6 Introduction to Documentary Filmmaking T/TH 4:30-7:00 TBA / I. Eubanks T12
MSH 101-1 3 Survey of World Cinema T/TH 1:00-2:30 I. Eubanks  COM-LAB3
MUS 104-1 1 Mixed Choir W/F 10:00-11:30 G. Inanga MPH2
MUS 105-1 1 Steel Pan M/TH 2:30-4:00 E. La Pierre MPH1
MUS 220-1 1 Piano Performance (Beginner) TBA G. Inanga MPH2
MUS 223-1 1 Piano Performance (Intermediate) TBA G. Inanga MPH2
MUS 226-1 1 Piano Performance (Advance) TBA G. Inanga MPH2
NUR 101-1 2 Foundations of Nursing (** see note 3) T 10:30-12:30 T. Larmond COM-LAB3
NUR 216-1 3 Concepts Applied to Nursing (** see note 4)  M 8:30-3:00; T 1:00-3:30 K. Jones N2
NUR 217-1 3 Concepts Applied to Nursing Practicum (** see note 5)  M-F 7:00 AM - 3:00 PM K. Jones OFF CAMPUS
NUR 240-1 3 Pathophysiology (** see note 4)  T/W/TH 8:30-10:00 K. Jones N2
NUR 250-1 3 Pharmacology (** see note 4)  W/TH 1:00-2:30; F 8:30-2:30 J. Bernardino OBS
NUR 316-1 3 Care of the Elderly Practicum (** see note 7)  M-F 7:00 AM - 3:00 PM J. Bernardino OFF CAMPUS
NUR 325-1 4 Child Bearing Family (** see note 6)  M 8:30-3:00; T 10:30-4:00; W/TH/F 8:30-2:30 Q. Johnson N1
NUR 326-1 3 Child Bearing Family Practicum (** see note 7)  M-F 7:00 AM - 3:00 PM Q. Johnson OFF CAMPUS
NUR 401-1 2 Research Project F 8:30-12:00 & 1:00-3:00 K. Jones N2
NUR 410-1 4 Leadership and Management in Nursing (** see note 8)  M/W 4:00-7:30; T/TH 4:00-8:00 J. Brown N2
NUR 411-1 4 Leadership and Management in Nursing Practicum (** see note 9) M-F 7:00 AM - 3:00 PM Q. Johnson / J. Bernardino OFF CAMPUS
PHY 110-1 4 College Physics I - Mechanics M/W 10:00-11:30 (G4) /F 10:00-11:30 (B7) E. Mohammed G4/B7
PHY 110-2 4 College Physics I - Mechanics M/T/TH 2:30-4:00 E. Mohammed T12
PHY 120-1 4 College Physics II - Electricity and Magnetism M/W/F 1:00-2:30 E. Mohammed B5
POL 201-1 3 International Relations & Politics T/TH 4:30-6:00 L. Bobb B4
POL 422-1 3 International Political Economy M/W 7:30-9:00 TBA G2
PSY 101-1 3 Introduction to Psychology W/F 10:00-11:30 S. Samuels B4
PSY 101-2 3 Introduction to Psychology M/TH 2:30-4:00 S. Samuels B6
PSY 102-1 3 Critical Thinking T/TH 8:30-10:00 L. Bobb B4
PSY 102-2 3 Critical Thinking T/TH 10:00-11:30 S. Samuels B4
PSY 102-3 3 Critical Thinking W/F 10:00-11:30 TBA B1
PSY 102-4 3 Critical Thinking M/W 11:30-1:00 S. Samuels B2
PSY 102-5 3 Critical Thinking  T/TH 4:30-6:00 L. Kong CR
PSY 201-1 3 Developmental Psychology T/TH 11:30-1:00 S. Samuels B6
PSY 201-2 3 Developmental Psychology M/W 4:30-6:00 S. Samuels B6
PSY 320-1 3 Industrial and Organizational Psychology T/TH 4:30-6:00     S. Samuels G2
SCI 213-1 3 Basic Nutrition for Nurses W 5:30-8:30 B. Propas / S. Noyons CHEM-LAB
SOC 102-1 3 Sociology II T/TH 1:00-2:30 C. Williams B6
SOC 102-2 3 Sociology II M/W 4:30-6:00 L. Bobb CR
SOC 202-1 3 Sociology, Change and Development T/F 2:30-4:00 C. Williams B7
SOC 303-1 3 Marriage and the Family M/W 6:00-7:30   TBA G2
SOC 407-1 3 Sociology of Deviance T/TH 4:30-6:00   A. Bodden OBS
SPA 101-1 4 Introduction to Spanish I/Lab T/TH 11:30-1:00/T 1:00-2:00 L. Ortiz B5/LIB5
SPA 101-2 4 Introduction to Spanish I/Lab T/TH 11:30-1:00/TH 1:00-2:00 L. Ortiz B5/LIB5
SPA 101-3 4 Introduction to Spanish I/Lab T/TH 11:30-1:00/T 10:00-11:00 L. Ortiz B5/LIB5
SPA 101-4 4 Introduction to Spanish I/Lab T/TH 4:30-6:00; T 3:00-4:00 E. Gordon B5/LIB5
SPA 101-5 4 Introduction to Spanish I/Lab T/TH 4:30-6:00; T 6:00-7:00 E. Gordon B5/LIB5
SPA 101-6 4 Introduction to Spanish I/Lab T/TH 4:30-6:00; TH 6:00-7:00 E. Gordon B5/LIB5
SPA 102-1 4 Introduction to Spanish II/Lab M/W 8:30-10:00/M 10:00-11:00 L. Ortiz B5/LIB5
SPA 102-2 4 Introduction to Spanish II/Lab M/W 8:30-10:00/W 10:00-11:00 L. Ortiz B5/LIB5
SPA 102-3 4 Introduction to Spanish II/Lab M/W 8:30-10:00/M 11:00-12:00 L. Ortiz B5/LIB5
SPA 102-4 4 Introduction to Spanish II/Lab M/W 11:30-1:00/W 1:00-2:00 L. Ortiz B5/LIB5
SPA 102-5 4 Introduction to Spanish II/Lab M/W 11:30-1:00/M 1:00-2:00 L. Ortiz B5/LIB5
SPA 102-6 4 Introduction to Spanish II/Lab M/W 11:30-1:00/M 2:00-3:00 L. Ortiz B5/LIB5
SPA 102-7 4 Introduction to Spanish II/Lab M/W 4:30-6:00/TH 3:30-4:30 J. Jordan B5/LIB5
SPA 251-1 3 Spanish Literature I T/TH 10:00-11:30 E. Gordon LIB6
SWK 102-1 4 Theories and Practice of Social Work M/W 6:00-7:30 L. Wynter-Young B7
SWK 105-1 3 Social Work Integrative Seminars I T 6:00-9:00 TBA OBS
SWK 106-1 4 Social Work Practicum I OFF CAMPUS TBA OFF CAMPUS
SWK 202-1 3 Social Work Theory and Practice with Groups M/T 6:00-7:30 F. Robinson  LIB6
SWK 205-1 3 Social Work Integrated Seminars - Policy and Practice II TH 6:00-9:00 TBA OBS
SWK 206-1 3 Social Work Practicum II OFF CAMPUS TBA OFF CAMPUS
TOR 302-1 3 The Business of Tourism T/TH 2:30-4:00 TBA COM LAB3
COURSE CR DESCRIPTION TIME FACULTY GCM ROOM CYB ROOM
ACC 121-BRAC 3 Introduction to Accounting T/TH 10:00-11:30 M. Robinson  B7 Room 6
ACC 201-BRAC 3 Financial Accounting T/TH 11:30-1:00 A. Murphy B7 Room 6
ACC 202-BRAC 3 Managerial Accounting M/W 11:30-1:00 A. Murphy B7 Room 6
BUS 201-BRAC 3 Principles of Business M/W 6:00-7:30 D. Chambers B4 Room 4
BUS 205-BRAC 3 Business Law M/W 4:30-6:00 S. Palmer B7 Room 6
ECO 222-BRAC 3 Principles of Macroeconomics T/TH 6:00-7:30 D. Chambers B7 Room 6
HIS 131-BRAC 3 Modern World History M/W 8:30-10:00 C. Williams B4 Room 4
HOS 200-BRAC 3 Hospitality Marketing and Sales M/W 11:30-1:00 S. Palmer B4 Room 4
HOS 253-BRAC 3 Tourism Planning & Development M/TH 2:30-4:00 T. Dunbar B7 Room 6
HRM 303-BRAC 3 Employment & Labor Law T/TH 4:30-6:00 B. Blessitt B7 Room 6
MAT 111-BRAC 3 Introduction to Statistics W/F 1:00-2:30 E. Andaya B7 Room 6
MAT 121-BRAC 3 Pre-Calculus with Trigonometry T/TH 1:00-2:30 T. Hargrave B7 Room 6
MAT 215-BRAC 3 Business Statistics W/F 1:00-2:30 N. Knoop B4 Room 4
MAT 216-BRAC 3 Calculus for Business T/TH 7:30-9:00  T. Hargrave B4 Room 4
MAT 222-BRAC 4 Calculus II T/TH 11:30-1:00 T. Hargrave B4 Room 4
MAT 99-BRAC 0 Preparatory Mathematics  M/W 4:30-6:00 C. Richards B4 Room 4
MGT 260-BRAC 3 Human Resource Management M/TH 2:30-4:00 A. Young B4 Room 4
MKT 200-BRAC 3 Principles of Marketing M/W 10:00-11:30 S. Palmer B7 Room 6
POL 201-BRAC 3 International Relations & Politics T/TH 4:30-6:00 L. Bobb B4 Room 4
PSY 101-BRAC 3 Introduction to Psychology W/F 10:00-11:30 S. Samuels B4 Room 4
PSY 102-BRAC 3 Critical Thinking T/TH 10:00-11:30 S. Samuels B4 Room 4
SWK 102-BRAC 4 Theories and Practice of Social Work M/W 6:00-7:30 L. Wynter-Young B7 Room 6
"LIVE" CLASSES - BRAC CAMPUS
COURSE CR DESCRIPTION TIME FACULTY CYB ROOM  
ENG 102-LB 3 College Composition II M/W 6:00-7:30 J. Mathews Room 2  
SPA 102-LB 4 Introduction to Spanish II/Lab T/TH 4:30-6:00; W 6:00-7:30 (Lab) H. Husbands Room 3  
MAT 111-LB 3 Introduction to Statistics M/W 6:00-7:30 S. Swaby Room 7  
BIO 102-LB 4 College Biology II/Lab T/TH 4:30-6:00; F 3:00-4:30 (Lab) C. Frederick BIO-LAB  
COURSE CR DESCRIPTION TIME FACULTY ROOM
ACC 002-1 0 Principles of Managerial Accounting I M/TH 8:30-10:00 M. Robinson G1
BUS 001-1 0 Business Law M/TH 11:30-1:00 M. Robinson G1
BUS 004-1 0 Introduction to Accounting Information Systems T/F 8:30-10:00 M. Robinson LAB2
BUS 005-1 0 Introduction to Office Administration M 1:00-2:30; F 10:00-11:30 M. Robinson G1
COM 003-1 0 Computer Literacy T 2:30-4:00 S. Amador LAB1
COM 026-1 0 Introduction to Networking/Lab M/TH 8:30-11:30; T 8:30-10:00; F 11:30-1:00 S. Amador LAB1
COM 037-1 0 Computer Help Desk Support M 1:00-4:00 S. Amador LAB1
COM 058-1 0 Virtualization T/F 1:00-2:30 S. Amador LAB1
COM 070-1 0 Computer Technician Internship I W 8:30-4:00 S. Amador Off Campus
CSV 001-1 0 Customer Service W 11:30-1:00 N. Smillie T12
ELE 004-1 0 Commercial Wiring/Lab TH 8:30-11:00 F. Smith ELE-LAB
ELE 006-1 0 Electrical Fundamentals 2 M 10:00-11:30; T 8:30-10:00 F. Smith ELE-LAB
ELE 012-1 0 Introduction to Programmable Logic Controllers M/F 8:30-10:00 F. Smith ELE-LAB
ELE 014-1 0 Solar Photovoltaics M/F 11:30-1:00 F. Smith ELE-LAB
ELE 070-1 0 Electrical Technology Internship I W 8:30-4:00 F. Smith Off Campus
ENG 001-1 0 Vocational English I M/F 2:30-4:00 TBA G2
ENG 002-1 0 Vocational English II (SHS) T/TH 1:00-2:30 M. Lawrence T12
ENG 002-2 0 Vocational English II (SHS) M/TH 10:00-11:30 TBA T12
ENG 002-3 0 Vocational English II (ACC) T/TH 10:00-11:30 M. Lawrence G1
ENG 002-4 0 Vocational English II (CSE) T/TH 11:30-1:00 M. Lawrence T12
HOS 045-1 0 Hospitality and Tourism Industry TH 8:30-10:00 A. Williams B1
HOS 071-1 0 Hospitality Success Skills F 8:30-10:00 A. Williams B1
HOS 071-2 0 Hospitality Success Skills T 10:00-11:30 A. Williams T12
HOS 072-1 0 Reception Services F 8:30-10:00 T. Dunbar T12
HOS 072-2 0 Reception Services F 10:00-11:30 T. Dunbar T12
HOS 073-1 0 Food and Beverage Service TH 8:30-10:00 N. England-Prout T12
HOS 073-2 0 Food and Beverage Service F 10:00-11:30 N. England-Prout G2
HOS 074-1 0 Food Preparation M 8:30-1:00; T 2:30-4:00 T. Dunbar B6 / SHS Kitchen
HOS 078-1 0 Hospitality Rotation T 8:30-1:00 W. Jackson Off Campus
HOS 078-2 0 Hospitality Rotation W 8:30-1:00 W. Jackson Off Campus
HOS 086-1 0 Food Safety and Sanitation M 1:00-2:30 D. Williams T12
HOS 086-2 0 Food Safety and Sanitation M 11:30-1:00 D. Williams T12
MAT 001-1 0 Numeracy Skills I  M/T/F 2:30-4:00 N. Knoop G1
MAT 002-1 0 Numeracy Skills II (SHS) T/F 8:30-10:00 C. Bailey G4
MAT 002-2 0 Numeracy Skills II (SHS) M/TH 1:00-2:30 D. Ebanks G2
MAT 002-3 0 Numeracy Skills II (ACC) T/F 1:00-2:30 C. Bailey G1
MAT 002-4 0 Numeracy Skills II (CSE) T/F 10:00-11:30 C. Bailey G4
PPD 001-1 0 Professional, Personal & Workplace Development TH 2:30-4:00 D. Goddard Student Life
WKE 001-1 0 Internship I W 8:30-4:00 M. Robinson Off Campus