Toggle Menu
  Home » Academics » Course Calendars: Associate/Bachelor Degrees
ACADEMICS
 

Associate/Bachelor Degree Programmes


PDF icon Course Calendar - Fall 2017 - Associate & Bachelor Degree Programmes (PDF)

PDF icon Course Descriptions and Projected Schedules 2016-2019 - Associate Degree Programmes (PDF)
PDF icon Course Descriptions and Projected Schedules 2016-2019 - Bachelor Degree Programmes (PDF)

Course Calendar - Fall 2017:

COURSE CR DESCRIPTION TIME LECTURER ROOM
ACC 121-1 3 Introduction to Accounting T/TH 11:30-1:00 M. Richards CR
ACC 121-2 3 Introduction to Accounting T/TH 4:30-6:00 M. Richards B7
ACC 201-1 3 Financial Accounting T/TH 4:30-6:00 A. Murphy B2
ACC 201-2 3 Financial Accounting T/TH 10:00-11:30 A. Murphy B4
ACC 202-1 3 Managerial Accounting M/TH 2:30-4:00 A. Murphy CR
ACC 300-1 3 Intermediate Financial Accounting I M/W 6:00-7:30 M. Richards  CR
ACC 401-1 3 Taxation I M/W 6:00-7:30 A. Young B2
ACC 402-1 3 Advanced Financial Accounting I M/W 4:30-6:00 M. Richards G4
ACC 403-1 3 Auditing I T/TH 7:30-9:00 M. Richards B1
BIO 101-1 4 College Biology I/LAB M/T/TH 8:30-10:00 P. Brown BIO-LAB
BIO 101-2 4 College Biology I/LAB T/TH 11:30-1:00; W 1:00-2:30 P. Brown BIO-LAB
BIO 101-3 4 College Biology I/LAB M/W/F 10:00-11:30 P. Brown BIO-LAB
BIO 101-4 4 College Biology I/LAB M/W 7:30-9:00; W 6:00-7:30 C. Smith BIO-LAB
BIO 120-1 4 Biochemistry for Nurses T/TH/F 10:00-11:30 A. Gayle CHE-LAB
BIO 204-1 4 Concepts of Biology T/TH/F 1:00-2:30 P. Brown BIO-LAB
BIO 210-1 4 Anatomy and Physiology I M/W/F 11:30-1:00 P. Brown BIO-LAB
BUS 201-1 3 Principles of Business T/TH 11:30-1:00 M. Robinson B1
BUS 201-2 3 Principles of Business T/TH 6:00-7:30 S. Palmer B7
BUS 205-1 3 Business Law M/W 6:00-7:30 S. Palmer B7
BUS 205-2 3 Business Law M/W 11:30-1:00 S. Palmer B7
BUS 270-1 3 Business in Action (See Note 8) W/F 10:00-11:30 S. Palmer G4
BUS 280-1 3 Business in Practice M/W 4:30-6:00 S. Palmer COM-LAB1
CHE 101-1 4 Introductory Chemistry/Lab T/TH/F 8:30-10:00 R. McLeod CHE-LAB
CHE 111-1 4 General Chemistry I/Lab M/W/F 11:30-1:00 A. Gayle CHE-LAB
CHE 112-1 4 General Chemistry II/Lab T/TH/F 1:00-2:30 A. Gayle CHE-LAB 
CHE 211-1 4 Organic Chemistry I/Lab M/TH 2:30-4:00; M 10:00-11:30 (Lab) A. Gayle CHE-LAB
CHE 211-2 4 Organic Chemistry I/Lab M/TH 2:30-4:00; T 2:30-4:00 (Lab) A. Gayle CHE-LAB
COL 100-1 1 Introduction to College and Survival Strategies F 11:30-1:00  H. Grace B1
COL 100-2 1 Introduction to College and Survival Strategies M 10:00-11:30 S. Samuels B4
COL 100-3 1 Introduction to College and Survival Strategies F 11:30-1:00 S. Samuels CR
COL 100-4 1 Introduction to College and Survival Strategies M 1:00-2:30 L. Bobb CR
COM 110-1 3 Computer Applications in Business T/TH 1:00-2:30 R. Ravichandran COM-LAB1
COM 110-2 3 Computer Applications in Business M 1:00-2:30; F 11:30-1:00 R. Ravichandran COM-LAB1
COM 110-3 3 Computer Applications in Business T/TH 6:00-7:30 T. Duncan COM-LAB1
COM 110-4 3 Computer Applications in Business M/W 11:30-1:00 R. Ravichandran COM-LAB1
COM 110-T 3 Computer Applications in Business (See Note 1) Online (In-class meeting on Aug 30 @ 8:30-10:00 in LAB2) R. Ravichandran COM-LAB2
COM 111-1 3 Health Informatics T/W/TH 8:30-10:00 K. Asamoah COM-LAB3
COM 117-1 3 Basic IT Essentials  T/TH 8:30-10:00 S. Amador COM-LAB1
COM 117-2 3 Basic IT Essentials  W/F 1:00-2:30 S. Amador COM-LAB1
COM 150-1 3 Programming Logic and Design T/TH 10:00-11:30 R. Ravichandran COM-LAB2
COM 200-1 3 Programming I T/TH 8:30-10:00 R. Ravichandran COM-LAB2
COM 201-1 3 Programming II M/W 4:30-6:00 E. Placide COM-LAB2
COM 240-1 3 Fundamentals of Telecommunication Systems T/TH 4:30-6:00 S. Amador COM-LAB1
COM 261-1 3 Systems Analysis and Design T/TH 1:00-2:30 E. Placide COM-LAB2
COM 302-1 3 IT Project Management T/TH 4:30-6:00 E. Placide COM-LAB2
COM 305-1 3 Principles of Operating Systems T/TH 6:00-7:30 E. Placide COM-LAB2
COM 306-1 3 Introduction to Database Systems M/W 6:00-7:30 R. Ravichandran COM-LAB1
COM 420-1 3 Network Operating Systems T/TH 6:00-7:30 L. Barnes COM-LAB3
COM 422-1 3 Internetworking with TCP/IP T/TH 4:30-6:00 K. Asamoah COM-LAB3
COM 425-1 3 UNIX Systems Administration M/W 6:00-7:30 E. Placide COM-LAB2
COM 470-1 3 Internship in Computer Science M/W 7:30-9:00 K. Asamoah Off Campus
DAN 100-1 3 Performance and Techniques M/W 4:30-6:00 M. Lawrence MPH1
ECO 221-1 3 Principles of Microeconomics M/W 6:00-7:30 K. Swearing B4
ECO 221-2 3 Principles of Microeconomics W/F 1:00-2:30 K. Swearing B1
ECO 222-1 3 Principles of Macroeconomics T/TH 11:30-1:00 K. Swearing B7
ECO 423-1 3 International Economics T/TH 6:00-7:30 K. Swearing B2
ECO 424-1 3 Managerial Economics M/W 7:30-9:00 K. Swearing B5
EDU 100-1 1 Orientation to Education TBA T. Parker T7
EDU 220-1 3 Introduction to Child Development M/TH 2:30-4:00 T. Parker T7
EDU 230-1 3 Introduction to Teaching and Learning T/F 2:30-4:00 T. Parker T7
EDU 252-1 3 Principles, Methods and Practicum for Teaching Primary Mathematics
T/TH 6:00-7:30 G. Dasent G4
EDU 303-1 1 Pedagogy Seminar I TBA T. Parker T7
EDU 325-1 3 Models and Theories of Teaching and Learning T/TH 6:00-7:30 T. Parker T7
EDU 335-1 3 Principles, Methods for Teaching Primary Literacy M/W 4:30-6:00 T. Parker T7
EDU 336-1 1 Principles, Methods for Teaching Primary Literacy
(Practicum)
TBA T. Parker Off Campus
EDU 345-1 3 Creating and Managing Learning Environments T/TH 4:30-6:00 T. Parker T7
EDU 355-1 3 Principles, Methods and Practicum for Teaching Primary
T/TH 7:30-9:00 G. Dasent G4
EDU 356-1 1 Principles and Methods for Teaching Primary
Mathematics (Practicum)
TBA T. Parker T7
EDU 415-1 3 Principles and Methods for Teaching Primary Science
and Social Studies
M/W 6:00-7:30 T. Parker T7
EDU 416-1 1 Principles and Methods for Teaching Primary Science
and Social Studies (Practicum)
TBA T. Parker Off Campus
EDU 425-1 3 Child, Family and Community Relationships T/TH  7:30-9:00 T. Parker T7
EDU 440-1 3 Measurement, Assessment, Evaluation M/W 7:30-9:00 TBA T7
EDU 503-1 1 Pedagogy Seminar I TBA T. Parker T7
EDU 515-1 3 Principles and Methods for Teaching Primary Science
and Social Studies
M/W 6:00-7:30 T. Parker T7
EDU 516-1 1 Principles and Methods for Teaching Primary Science
and Social Studies (Practicum)
TBA T. Parker Off Campus
EDU 535-1 3 Principles, Methods for Teaching Primary Literacy M/W 4:30-6:00 T. Parker T7
EDU 536-1 1 Principles, Methods for Teaching Primary Literacy (Practicum) TBA T. Parker Off Campus
EDU 540-1 3 Measurement, Assessment, Evaluation M/W 7:30-9:00 TBA T7
EDU 545-1 3 Creating and Managing Learning Environments T/TH 4:30-6:00 T. Parker T7
EDU 555-1 3 Principles, Methods and Practicum for Teaching Primary
T/TH 7:30-9:00 G. Dasent G4
EDU 556-1 1 Principles and Methods for Teaching Primary Mathematics (Practicum)
TBA T. Parker Off Campus
ENG 101-1 3 College Composition I W/F 10:00-11:30  E. Gordon B1
ENG 101-2 3 College Composition I T/TH 1:00-2:30 I. Eubanks CR
ENG 101-3 3 College Composition I M 10:00-11:30; F 8:30-10:00 E. Gordon CR
ENG 101-4 3 College Composition I M/TH 2:30-4:00 R. Pinder B2
ENG 101-5 3 College Composition I M/W 6:00-7:30 R. Pinder B5
ENG 102-1 3 College Composition II M/W 4:30-6:00 P. Ebanks B1
ENG 102-2 3 College Composition II T/TH 8:30-10:00 S. Cooper B2
ENG 102-3 3 College Composition II W/F 1:00-2:30 S. Cooper B5
ENG 150-1 3 Fundamentals of Speech T/TH 10:00-11:30 I. Eubanks B5
ENG 201-1 3 Caribbean Literature M/TH 2:30-4:00 S. Cooper B7
ENG 205-1 3 Introduction to Creative Writing T/F 2:30-4:00 T. Wilkerson B2
ENG 211-1 3 English Literature 1 W/F 10:00-11:30 S. Cooper B6
ENG 221-1 3 Survey of American Literature I W/F 10:00-11:30 I. Eubanks B2
ENG 231-1 3 Business Communications M/W 4:30-6:00 J. Bratt B5
ENG 231-2 3 Business Communications M/W 11:30-1:00 J. Bratt B1
ENG 301-1 3 Advanced Writing Skills T/TH 6:00-7:30 I. Eubanks B5
ENG 311-1 3 Report Writing  M/W 4:30-6:00  S. Cooper LIB6
ENG 99-1 0 Preparatory English M 1:00-2:30; F 11:30-1:00 R. Pinder B2
ENG 99-2 0 Preparatory English M/W 8:30-10:00  J. Bratt B7
ENG 99-3 0 Preparatory English M/TH 2:30-4:00 M. Lawrence B1
ENG 99-4 0 Preparatory English T/TH 10:00-11:30 R. Pinder B6
ENG 99-5 0 Preparatory English  M/W 6:00-7:30 M. Holder-Ellis N1
ENG 99-6 0 Preparatory English (SHS) W/F 1:00-2:30 M. Lawrence B2
ENT 201-1 3 Engineering Graphics II M/W 6:00-7:30 D. Sterling COM-LAB3
ENT 202-1 3 Material Science M/W 4:30-6:00 G. Inanga T8
ENT 203-1 3 Principles of Energy Systems T/TH 4:30-6:00; T 2:30-4:00 R. Jones T8
ENT 205-1 3 Civil Engineering Technology I T/TH 6:00-7:30  TBA G2
ENT 209-1 3 Electrical Engineering Technology I T/TH 6:00-7:30  R. Jones T8
ENV 101-1 3 Environmental Science I M/W 8:30-10:00 C. Childs B4
ENV 101-2 3 Environmental Science I M/TH 2:30-4:00 D. Beal BIO-LAB
ENV 101-3 3 Environmental Science I M/W 6:00-7:30 D. Beal T12
ENV 102-1 3 Environmental Science II T/TH 1:00-2:30 D. Beal B2
ENV 201-1 3 Environmental Studies I T/TH 10:00-11:30 D. Beal BIO-LAB
FIN 250-1 3 Introduction to Banking M/W 6:00-7:30 A. Murphy G4
FIN 301-1 3 Financial Management T/TH 4:30-6:00    A. Young B6
FIN 401-1 3 Intermediate Financial Management T/TH 4:30-6:00 K. Swearing G2
FIN 444-1 3 Independent Study in Finance M/W 4:30-6:00 K. Swearing LIB7
HIS 120-1 3 Caymanian Society T/TH 4:30-6:00 C. Williams B4
HIS 121-1 3 Survey of Caribbean History M 1:00-2:30; F 11:30-1:00 C. Williams B7
HIS 121-2 3 Survey of Caribbean History M/W 7:30-9:00 C. Williams B4
HOS 106-1 3 Introduction to Hospitality W/F 10:00-11:30 T. Dunbar B7
HOS 106-2 3 Introduction to Hospitality T/TH 4:30-6:00 T. Dunbar N2
HOS 107-1 3 Food Safety and Sanitation W/F 1:00-2:30 T. Dunbar B7
HOS 107-2 3 Food Safety and Sanitation M/W 4:30-6:00 D. Williams T12
HOS 215-1 3 Elements of Economics T/TH 1:00-2:30 S. Palmer B5
HOS 221-1 3 Introduction to Hotel Operations and Management M/TH 2:30-4:00 T. Dunbar T10
HOS 252-1 3 Hospitality Financial Accounting T/F 2:30-4:00 M. Robinson B7
HOS 256-1 3 Hospitality Supervision and Leadership W/F 10:00-11:30 W. Jackson CR
HRM 301-1 3 Strategic Human Resource Management T/TH 7:30-9:00 B. Blessitt G2
HRM 401-1 3 Performance Management M/W 4:30-6:00 B. Blessitt G2
HUM 201-1 3 Introduction to Caribbean Dance and Culture T/F 2:30-4:00 M. Lawrence MPH
MAT 105-1 3 College Algebra M/W 6:00-7:30 E. Mohammed B1
MAT 105-2 3 College Algebra T/TH 10:00-11:30 E. Mohammed B1
MAT 105-3 3 College Algebra T/TH 1:00-2:30 T. Hargrave B4
MAT 106-1 3 College Algebra for Science and Technology T/TH 10:00-11:30 C. Parrett B7
MAT 106-2 3 College Algebra for Science and Technology M/W 11:30-1:00 C. Parrett B6
MAT 106-3 3 College Algebra for Science and Technology T/TH 6:00-7:30 T. Hargrave B1
MAT 111-1 3 Introduction to Statistics T/TH 1:00-2:30 D. Ebanks B7
MAT 111-2 3 Introduction to Statistics T/TH 8:30-10:00 D. Ebanks B5
MAT 111-3 3 Introduction to Statistics T/TH 4:30-6:00 A. Machanja B1
MAT 111-4 3 Introduction to Statistics M/W 11:30-1:00 D. Ebanks B5
MAT 215-1 3 Business Statistics M/W 8:30-10:00 D. Ebanks CR
MAT 215-2 3 Business Statistics T/TH 1:00-2:30 C. Parrett B1
MAT 221 -1 4 Calculus with Analytical Geometry M/W 11:30-1:00 T. Hargrave B2
MAT 221 -2 4 Calculus with Analytical Geometry T/F 2:30-4:00 C. Parrett B4
MAT 260-1 3 Discrete Mathematics M/TH 2:30-4:00 C. Parrett B6
MAT 311-1 3 Quantitative Methods T/TH 7:30-9:00 T. Hargrave COM-LAB1
MAT 99-1 0 Preparatory Mathematics T/TH 10:00-11:30 D. Ebanks CR
MAT 99-2 0 Preparatory Mathematics T/TH 11:30-1:00 E. Mohammed B4
MAT 99-3 0 Preparatory Mathematics M/W 4:30-6:00 K. Campbell CR
MAT 99-4 0 Preparatory Mathematics M 1:00-2:30; F 11:30-1:00 D. Ebanks B5
MAT 99-5 0 Preparatory Mathematics  T/TH 1:00-2:30 E. Mohammed B6
MAT 99-6 0 Preparatory Mathematics (SHS) W/F 1:00-2:30 E. Mohammed T12
MGT 201-1 3 Introduction to Management T/TH 11:30-1:00 A. Young B5
MGT 260-1 3 Human Resource Management M/TH 2:30-4:00 A. Young B4
MGT 331-1 3 Organizational Behaviour M/W 4:30-6:00 A. Young B6
MGT 432-1 3 Business Ethics T/TH 6:00-7:30 J.D. Mosley-Matchett CR
MGT 434-1 3 Talent Management M/W 6:00-7:30 R. Weishan  B6
MGT 450-1 3 Management Capstone M/W 7:30-9:00 A. Murphy COM-LAB2
MKT 200-1 3 Principles of Marketing T/TH 4:30-6:00 S. Palmer T12
MKT 301-1 3 Integrated Marketing Communications T/TH 4:30-6:00 B. Blessitt B5
MKT 406-1 3 International Business and Marketing T/TH 7:30-9:00 J.D. Mosley-Matchett COM-LAB2
MUS 104-1 1 Mixed Choir M/W 11:30-1:00 G. Inanga MPH2
MUS 105-1 1 Steel Pan M/T/TH 2:30-4:00 E. LaPierre MPH2
MUS 201-1 3 Music Notation and Music Appreciation W/F 10:00-11:30 G. Inanga T10
MUS 202-1 3 Music Theory T/TH 1:00-2:30 G. Inanga T10
MUS 220-1 1 Introduction to Piano Performance W/F 1:00-2:30 G. Inanga MPH2
NUR 203-1 3 Health Assessment (See Note 2) T 8:30-4:00; W 1:00-4:00 Q. Johnson G4
NUR 204-1 3 Patient & Health Care Worker Safety (See Note 2) W 8:30-12:00; TH 10:30-4:00 Q. Johnson G4
NUR 205-1 2 First Aid & Basic Life Support (See Note 2) TH 8:30-10:00; F 8:30-2:30 Q. Johnson G4
NUR 214-1 3 Community Health (see note 2) M 8:30-10:00 / 10:30-12:00 / 1:00-2:30 T. Larmond COM-LAB3
NUR 215-1 3 Community Health Nursing Clinical Practicum (See Note 3)  M/T/W/TH/F 8:00-4:00 Q. Johnson Off Campus
NUR 305-1
6 Adult Health Nursing (See Note 4)
M/T 8:30-4:30; TH 8:30-5:00

J. Bernadino N1
NUR 306-1 6 Adult Health Nursing Practicum (See Note 5)  M/T/W/TH/F 7:00-3:00  J. Bernadino Off Campus
NUR 315-1 3 Care of the Elderly (See Note 4)  W/F 8:30-4:30
J. Bernadino N1
NUR 405-1 4 Specialized Nursing (See Note 6) M 8:30-2:30; T 10:30-4:00; W/F 1:00-2:30; TH 1:00-4:00 K. Jones N2
NUR 406-1 6 Specialized Nursing Clinical Practicum (See Note 7) M/T/W/TH/F 7:00-3:00  K. Jones Off Campus
PHY 110-1 4 College Physics I - Mechanics M/W 1:00-2:30; F 2:30-4:00 R. Jones B6
PHY 253-1 4 College Physics III - Oscillations and Energy T/TH 4:30-6:00; T 2:30-4:00 R. Jones T8
POL 101-1 3 Introduction to Political Science M/W 11:30-1:00 L. Smith B4
POL 101-2 3 Introduction to Political Science T/TH 6:00-7:30 K. Chambers B4
POL 202-1 3 Government, Business and Society M/W 4:30-6:00 L. Bobb B7
PSY 101-1 3 Introduction to Psychology M/W 11:30-1:00 S. Samuels CR
PSY 101-2 3 Introduction to Psychology W/F 1:00-2:30 S. Samuels B4
PSY 101-3 3 Introduction to Psychology T/TH 4:30-6:00 S. Samuels CR
PSY 201-1 3 Developmental Psychology W/F 10:00-11:30 S. Samuels B4
PSY 380-1 3 Community Psychology M/W 6:00-7:30 S. Samuels G2
PSY 404-1 3 Contemporary Issues in Social Psychology M/W 4:30-6:00 S. Samuels B2
PSY 450-1 3 Counselling Theories T/TH 4:30-6:00 A. Bodden G4
SCI  210-1 3 Human Nutrition M/W 4:30-6:00 D. Beal BIO-LAB
SOC 101-1 3 Sociology I T/TH 11:30-1:00 L. Smith B6
SOC 101-2 3 Sociology I M/W 4:30-6:00 L. Smith B4
SOC 211-1 6 Civic, Moral and Character Education for Young Men F 2:30-4:00 R. Bodden CR
SOC 301-1 3 Classics of Social Theory T/TH 6:00-7:30 C. Williams B6
SOC 302-1 3 Research Methods in Nursing W/F 8:30-12:00; TH 10:30-12:00 K. Jones N2
SOC 305-1 3 Research Methods in the Social Sciences T/TH 7:30-9:00 C. Williams B2
SOC 450-1 3 Social Studies Senior Thesis Oral Examination M/W 7:30-9:00 L. Smith B6
SPA 101-1 4 Introduction to Spanish I/Lab T/TH 10:00-11:30; W 8:30-9:30 L. Ortiz T10/LIB5
SPA 101-2 4 Introduction to Spanish I/Lab T/TH 10:00-11:30; F 8:30-9:30 L. Ortiz T10/LIB5
SPA 101-3 4 Introduction to Spanish I/Lab T/TH 10:00-11:30; F 11:30-12:30 L. Ortiz T10/LIB5
SPA 101-4 4 Introduction to Spanish I/Lab T/TH 8:30-10:00; W 10:00-11:00 L. Ortiz T10/LIB5
SPA 101-5 4 Introduction to Spanish I/Lab T/TH 8:30-10:00; T 12:00-1:00 L. Ortiz T10/LIB5
SPA 101-6 4 Introduction to Spanish I/Lab T/TH 8:30-10:00; TH 12:00-1:00 L. Ortiz T10/LIB5
SPA 101-7 4 Introduction to Spanish I/Lab T/TH 4:30-6:00; T 6:00-7:00 J. Jordan T10/LIB5
SPA 101-8 4 Introduction to Spanish I/Lab T/TH 4:30-6:00; T 3:30-4:30 J. Jordan T10/LIB5
SPA 101-9 4 Introduction to Spanish I/Lab T/TH 4:30-6:00; TH 6:00-7:00 J. Jordan T10/LIB5
SPA 102-1 4 Introduction to Spanish II/Lab M/W 11:30-1:00; M 10:00-11:00 L. Ortiz T10/LIB5
SPA 102-2 4 Introduction to Spanish II/Lab M/W 11:30-1:00; M 1:00-2:00 L. Ortiz T10/LIB5
SPA 102-3 4 Introduction to Spanish II/Lab M/W 11:30-1:00; W 1:00-2:00 L. Ortiz T10/LIB5
SPA 102-4 4 Introduction to Spanish II/Lab M/W 4:30-6:00; M 6:00-7:00 E. Gordon T10/LIB5
SPA 102-5 4 Introduction to Spanish II/Lab M/W 4:30-6:00; W 6:00-7:00 E. Gordon T10/LIB5
SPA 102-6 4 Introduction to Spanish II/Lab M/W 4:30-6:00; W 3:30-4:30 E. Gordon T10/LIB5
SWK 102-1 3 Fundamental Principles and Practice of Social Work M/W 7:30-9:00 F. Robinson B7

 

All schedules are subject to change at the discretion of UCCI.

NOTES:
(1) Online and Hybrid classes require access to a computer and the Internet.
(2) NUR 203, NUR 204, NUR 205, and NUR 214 will commence on August 30, 2017 and end on November 3, 2017
(3) NUR 215 Community Health Nursing Practicum will commence on November 6, 2017 and ends December 1, 2017
(4) NUR 305 and 315 will commence on August 30, 2017 and end on October 20, 2017
(5) NUR 306 Adult Health Nursing Practicum will commence on October 20, 2017 and ends December 1, 2017
(6) NUR 405 will commence on August 30, 2017 and ends on October 6, 2017
(7) NUR 406 Specialized Nursing Practicum will commence on October 9, 2017 and ends December 1, 2017
(8) BUS 270 requires the permission of the Chair of Business Studies.
(9) MAT 321 is offered through West Chester University from Aug 30 to Dec 12.

Last Updated: 29 August 2017

 

Back to Top

 

 

 

 

 

UCCI Crest

University College of the Cayman Islands
All rights reserved. Copyright © 2016
(345) 623-8224
IACBE Logo ASIC Logo

Follow Us
Facebook Icon LinkedIn Icon Twitter Icon FourSquare Icon Instagram Icon


Home | About | Academics | Admissions | Resources | News & Events | Research | Contact Us